Senioři si většinou přejí žít a dožít doma

 
REGION OPAVSKO

Přáním většiny seniorů je strávit stáří doma. Péče o stárnoucí rodiče či prarodiče bývá ale velmi náročná. Zvláště pokud se rozhodneme pečovat o seniora v domácím prostředí i v případě vyššího stupně jeho závislosti. Starost by určitě neměla ležet na bedrech jediného člověka. Existuje celá řada služeb, které mohou péči usnadnit, jsou to různé terénní služby, půjčovny kompenzačních pomůcek či denní stacionáře.  
Senioři se zpravidla ve svém přirozeném prostředí cítí nejlépe, což má pozitivní vliv na jejich psychický i fyzický stav. Naopak změna bydliště bývá pro starého člověka velmi stresující. Jestliže musí k takové změně dojít, je vhodné, aby k ní došlo až ve chvíli, kdy senior sám uzná, že jeho stav vyžaduje péči téměř čtyřiadvacet hodin denně, nebo že zkrátka dále setrvávat ve svém bydlišti pro něj není nejvhodnější. Jestliže to tedy je možné, měl by senior ve svém prostředí zůstat. Péče tím pádem bude nejpravděpodobněji hodně v gesci rodiny. Určitě by ale neměla vzhledem k náročnosti spočívat na jediném člověku. Ten by byl brzy ohrožen nejen syndromem vyhoření, ale i jinými nejen zdravotními problémy. Naopak je vhodné od samého začátku budovat kolem seniora celý tým pečujících. Ten mohou tvořit různí rodinní příslušníci. Je ale třeba přihlížet vždy ke konkrétní situaci, časovým možnostem blízkých, jejich zdravotnímu stavu, vztahům v rodině, a v souvislosti s tím hledat pro seniora to nejlepší řešení. Nabízí se využití celé řady terénních služeb. V tomto směru záleží na individuálních potřebách samotného seniora a jeho zdravotním stavu. Poznamenejme, že řadu terénních služeb je navíc možné využít i pro člověka, který není v seniorském věku, ale má zdravotní handicap, pro který je odkázán na péči jiné osoby. Mezi terénní služby patří například pečovatelská péče, ošetřovatelská péče či mobilní hospic. "Moravskoslezský kraj primárně podporuje setrvání osob v přirozeném prostředí pomocí blízkého okolí s případnou dopomocí terénních a ambulantních sociálních služeb, například pečovatelské služby, osobní asistence, sociálně aktivizačních služeb, centra denních služeb," stojí v materiálu, který naší redakci poskytla tisková mluvčí Moravskoslezského Kraje Nikola Birklenová. Při výběru těchto služeb je na místě obezřetnost. Vhodné je obrátit se na místní sociální odbor nebo na místní charitu, kde dovedou poradit s výběrem kvalitní osvědčené služby. Zájem o osobní asistenci  
raketově roste Jak Charita Opava, tak Charita Hlučín nabízejí pro seniory celou řadu druhů péče. Seniorovi se díky tomu mohou dostat přesně takové služby, jaké potřebuje. "Senioři jsou velmi důležitou cílovou skupinou řady našich středisek," potvrzuje ředitel Charity Opava Jan Hanuš a pokračuje: "Přímo v názvu to má uvedeno středisko Denní stacionář pro seniory, které poskytuje péči a podporu seniorům, kteří nemohou přes den zůstat sami v domácím prostředí." Seniorovi se ve stacionáři dostane péče, kterou potřebuje včetně aktivizačních služeb a rodina má možnost chodit do práce, takže je to pomoc i pro ni. "Stěžejní jsou v péči o seniory také všechny tři terénní služby Charity Opava, tedy charitní pečovatelská služba, charitní ošetřovatelská služba a také domácí hospic Pokojný přístav. Jejich služeb využívá ročně přibližně 1050 seniorů z Opavy i okolí," dodává Hanuš. Také hlučínská charita nabízí pečovatelskou i ošetřovatelskou službu a osobní asistenci. O tyto služby je dnes podle ředitele Charity Hlučín Pavla Sobola velký zájem. "Potřebnost osobní asistence v posledních letech raketově roste. Tato služba totiž přesně reaguje na současný životní styl. Člověk chce pečovat o své rodiče nebo prarodiče, ale zároveň se musí starat o děti, nechce úplně opustit práci, a občas si musí i odpočinout. Nutně tedy potřebuje pomoc. A tím nemyslím jen zástup, ale někoho, kdo se seniorem bude odborně pracovat tak, aby si udržel co nejdéle své dovednosti nebo je rozvíjel," říká Sobol, podle kterého ani tak není třeba přicházet s novými službami, jako spíše dále rozšiřovat kapacity těchto terénních služeb.  
Zůstat doma až do konce pomůže mobilní hospic Pečovatelská služba, kterou zajišťují i jiné organizace než charita, nabízí seniorům pomoc s běžnými činnostmi, jako jsou hygiena, úklid, nákup, příprava a podání jídla a podobně. Osobní asistence je v tomto směru podobná, ale zahrnuje také různé aktivizační činnosti, zprostředkování kontaktu se společenským prostředím, pomoc při různých osobních zájmech klienta. Osobní asistence bývá pružnější, bez časového omezení. Problémem by tedy neměl být ani doprovod seniora na společenskou událost ve večerních hodinách a podobně. "Aby byly sociální služby dostupné, dotuje jejich provoz stát. V terénních službách říká zákon, že klient nesmí platit více než 155 korun za hodinu pečovatelské služby či osobní asistence," říká ředitel hlučínské charity. Ošetřovatelskou službu již provádí registrované zdravotní sestry s praxí. Jedná se o odbornou péči v domácím prostředí, například odběry krve, aplikaci inzulínu, injekcí, infúzí, ošetření ran a proleženin, ošetření stomií a tak dále. Dále existují půjčovny kompenzačních pomůcek pro seniory a handicapované. Na Opavsku provozují takovou půjčovnu obě již zmíněné charity. Pro seniora zde lze zapůjčit například polohovací lůžko, chodítko, invalidní vozík a mnoho dalšího. Pro seniory, kteří trpí nevyléčitelnou nemocí a chtějí zbytek svého života prožít doma mezi svými blízkými, slouží již zmíněný mobilní hospic Pokojný přístav, který provozuje Charita Opava. Přáním mnoha seniorů je totiž skutečně zůstat doma až do konce. Odborný paliativní tým se postará o vážně nemocného přímo v domácnosti, tak aby mohl své poslední dny požít důstojně. Služba je dostupná čtyřiadvacet hodin denně sedm dní v týdnu a je poskytována nejen v Opavě, ale i v okolí, zhruba do dvaceti kilometrů.

Potřebnost osobní asistence v posledních letech raketově roste.
 
Klíčová slova: