Šejdíři vybírají peníze na neslyšící

V ulicích Českých Budějovic se začali v těchto dnech objevovat cizinci, kteří formou údajných sbírek vybírají na neslyšící. Jde ale o podvodníky, kteří od lidí žádají peníze pouze pro sebe.  

S blížícím se časem vánočních svátků se do jihočeské metropole začali sjíždět cizinci, kteří se vydávají za sluchově postižené a vybírají peníze údajně na neslyšící. Jde většinou o muže rumunské národnosti. Prokazují se dokonce papírem, který nese název Sbírka národní organizace pro sluchově postižené. Podle policistů jde ale o podvod a cizinci vybírají peníze pro sebe.  

Vyberou tisíce  

Falešným organizátorům sbírky naletěla před českobudějovickým obchodním centrem tento týden i Romana Jedličková z Českých Budějovic. Přišla tak zbytečně o sto korun.  
"Ti muži vypadali celkem solidně, oblečeni byli taky slušně. V ruce měli papír a ukazovali mi, na co vybírají. Tak jsem jim peníze dala. V tu chvíli mne nenapadlo, že jde o podvodníky, opravdu působili věrohodně," řekla Jedličková. Asi půl hodiny poté viděla policisty, jak muže z Rumunska kontrolují.  
"Policisté naposledy vyjížděli ke dvěma mužům před českobudějovické obchodní centrum Mercury. Na muže vybírající peníze upozornili sami kolemjdoucí. Jednalo se o muže (25 a 30) z Rumunska. Věrohodnost sbírky, která neexistuje, se navíc snažili podpořit předstíráním sluchového postižení," řekla, mluvčí městské policie Věra Školková.  
Jednoho z podvodníků přitom policisté kontrolovali před několika dny v parku Na Sadech. Scénář vybírání peněz byl naprosto stejný. Tehdy se podařilo muži vybrat několik stovek korun.  
Podvodníkům hrozí za porušení obecné závazné vyhlášky města vysoká pokuta a případem se zabývá i správní orgán.  

Povolení od úřadů  

Falešných veřejných sbírek bude podle policistů zřejmě přibývat. Podvodníci totiž spoléhají na ochotu lidí, která je před Vánocemi větší.  
Pokud se tedy lidé rozhodnou přispět do veřejných sbírek, měli by si ověřit povolení, které ke sbírkám vydává příslušný krajský úřad nebo ministerstvo vnitra.  
Pokud se peníze vybírají do kasiček, musí být zapečetěné. Jestliže sbírka probíhá i s prodejem předmětů, musí mít prodejce plnou moc, ve které je uvedeno, kdo sbírku pořádá a za jakým účelem.  

Věrohodnost sbírky se navíc podvodníci snaží podpořit předstíráním sluchového postižení, Věra Školková, mluvčí městské policie

Klíčová slova: