Rehabilitace na dálku

ČT 1
-

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka
Potřebují pravidelně cvičit, dojíždění za fyzioterapeuty ale řada pacientů kvůli náročnosti nezvládá. Nově by po úrazech a nemocích mohl pomoci takzvaný telerehabilitační kontejner. Jeho prototyp umožňuje zůstat doma pod vzdáleným dohledem zdravotníka.

Martin TYBUREC, redaktor
Bývalý hasič Robert Gyömber kvůli cévnímu onemocněním mozku skončil upoutaný na lůžko. Díky rehabilitaci dnes dokáže chodit o berlích, musí ale dál cvičit. Jenže bydlí na venkově a na rehabilitaci to má daleko. Teď může dojíždění omezit. Přímo na zahradě testuje prototyp telerehabilitačního kontejneru, uvnitř pod dohledem kamer a podle pokynů z reproduktorů trénuje třeba balanc. Přenášením váhy musí zeměkouli dostat na vyznačené pole. Fyzioterapeut ve skutečnosti sedí 60 km daleko v telerehabilitačním  akčními řídicím centru. Pacienta může sledovat z několika úhlů, radit mu a vzdáleně ovládat nastavení úkolů. Dalším z nich je třeba tento trénink jemné motoriky rukou.

Jakub PĚTIOKÝ, vědecký pracovník, spoluautor prototypu, prezident ARTAK
Nahrazuje jak fyzickou přítomnost zdravotníka, ale umožňujeme mi i mnohem intenzivnější terapii v domácím prostředí, protože tímto způsobem ten pacient může cvičit 2×, 3× týdně i 5× týdně.

Robert GYÖMBER, pacient
Jsem jezdil třeba až do Karviný a to je vlakem hrozná dálka.

Martin TYBUREC, redaktor
Kontejner vyjde asi na 900 000 a je to světový unikát. Vznikl ve spolupráci České asociace robotiky telemedicíny a kybernetiky a nadace  Regi Base.

Hynek ČECH, Nadační fond Regi Base
Můžeme lokálně umisťovat kontejner tam, kde je největší poptávka zraněných pacientů, kteří mají chodit na rehabilitaci, a přesně z těchhle těch důvodů se nemůžou dostavit.

Martin TYBUREC, redaktor
Technické řešení vyvíjí vědci z centra města budoucnosti při ČVUT a vývojáři firmy Robot Systems. Martin Tyburec, Česká televize.

Klíčová slova: