Raná péče pro jedno dítě vyjde ročně na 80 tisíc korun. Pro rodiny dětí s postižením má nedocenitelný význam

Státem garantovaná raná péče představuje pro rodiče významnou pomoc v prvních měsících a letech po zjištění závažné diagnózy jejich dítěte.
Náklady jsou pokryté z veřejných prostředků přibližně ze 60 až 70 %, se zbytkem pomáhají dobročinné organizace, firmy i jednotlivci. V loňském roce Nadace Leontinka mezi vybrané poskytovatele rané péče rozdělila přes 3,5 milionu korun.  
V pondělí 13. května 2024 startuje již 17. ročník Týdne rané péče a jeho ústředním tématem je informovanost. Střediska rané péče se chtějí zaměřit na spolupráci s lékaři, především pediatry, aby zajistila rychlejší a přímější cestu rodin dětí s postižením k odborné podpoře.  
Raná péče je sociální služba, která rodičům pomáhá v nové a náročné životní situaci a radí, jak podpořit vývoj dítěte dle specifických potřeb jeho hendikepu. " Mnozí rodiče se o možnosti rané péče dozvídají pozdě nebo vůbec. Včasné zahájení podpory vývoje dítěte je přitom nesmírně důležité. U nejmenších dětí je škoda doslova každého dne, kdy dítě nedostává vhodné podněty a nemůže se rozvíjet ," říká vedoucí pražské pobočky Společnosti pro ranou péči Jitka Barlová.  
Raná péče je určena dětem od narození až do sedmi let. Často se jedná o děti, které se narodily předčasně. Některým se ještě nestihnul dobře vyvinout zrak, jiné mohou mít i kombinované postižení. Právě na ty se zaměřuje projekt Svítání Nadace Leontinka, jehož hlavním partnerem je Generali Česká pojišťovna. Finanční prostředky nadace rozděluje mezi Společnost pro ranou péči, Centrum Lira a organizace EDA a KUK, které se dohromady starají o 1554 rodin s dětmi se zrakovým a kombinovaným postižením. Loni jim nadace přispěla celkem 3,5 milionu korun. Tato částka pomáhá zajistit fungování středisek, ale třeba také pořídit pomůcky a hračky, díky kterým mohou děti stimulovat zrak a procvičovat své dovednosti. " Je pro nás důležité podporovat...

 

Klíčová slova: