Pacienty ošetřujeme u nich doma. Péči musí předepsat lékař, říká sestra

Domovská stránka Domácí Pacienty ošetřujeme u nich doma. Péči musí předepsat lékař, říká sestra
Je široký i soubor výkonů, které provádíte? Ano. Provádíme řadu zdravotních výkonů , mimo jiné převazy ran, cévkování, ošetření stomií, aplikaci infuzní terapie nebo kontrolu medikace a děláme i odběry krve. Velkou část naší péče tvoří také ošetřovatelská rehabilitace, například po cévních mozkových příhodách, úrazech a operacích. Zkrátka vše, co indikuje lékař. K pacientovi totiž jezdíme pouze s jeho souhlasem. Lékař rozhoduje i o tom, jak často k nemocnému docházíme.  
Mění se nějak spektrum výkonů? Neřekla bych. Stále vykonáváme třeba i peritoneální dialýzu (nahrazuje funkci ledvin - pozn. red.) , jezdíme za dětmi s afázií (mají potíže s porozuměním - pozn. red.) či převazujeme bércové vředy. Bohužel přibývá onkologických pacientů, o které pečujeme například po propuštění z nemocnice po operaci.  
Jak se oceněná pečovatelka trmácí po samotách a stará se o lidi u nich doma  
Může člověk lékaře požádat o to, aby mu domácí péči předepsal? Určitě. Problém ale je, že někteří lidé o možnosti domácí péče nevědí. Pacient může svého lékaře třeba upozornit na to, že si sám nepřeváže nohu. V případě, že žije třeba se stomií na břiše (vývodem - pozn. red.) , mu může zase říci, že si ji nezvládá sám čistit. Na praktickém lékaři pak záleží, jak to vyhodnotí a zda domácí péči indikuje. Celá řada klientů se na nás obrací při propuštění z nemocnice, péči pak předepíše dané lůžkové zařízení.  
Vilma Stefanovičová  
Diplomovaná sestra s mnohaletou zkušeností. V Domácí péči Včelka působí jednadvacet let. V současné době je vrchní sestra pro Prahu 1, 2 a 3.  
Vzpomínka na pacientku  
"Ráda vzpomínám třeba na mladou studentku na vozíčku, za níž jsme já nebo kolegyně chodily třikrát denně. Potřebovala léky a byla úžasná. Jednou měla růžové vlasy, podruhé modré. Bydlela na koleji a vystudovala dvě vysoké školy. Měla přítele a toužila po dítěti. Skončila v Písku, vdala se, vystudovala pedagogickou školu a starala se o děti s postižením. Tam mezi námi byla už vyloženě rodinná vazba."  
Přitom by díky ní nemuseli ležet v nemocnici či v zařízení, případně se pracně dostávat třeba na injekci nebo odběr krve … Přesně tak. Zátěž pro člověka je už to, když potřebuje sanitku, aby ho odvezla třeba na odběr krve. Mnohdy do ní musí dostat i invalidní vozík. To všechno nahrazujeme, když za ním ...

 

Klíčová slova: