OCT: nový pohled do oka přinesl revoluci v diagnostice

Zrak je bezpochyby jeden z našich nejcennějších smyslů, prostřednictvím kterého vnímáme krásy kolem sebe. A když se setkáme s potenciálními problémy týkajícími se zdraví našich očí, je rychlá a přesná diagnostika doslova klíčová.
 Zrak je bezpochyby jeden z našich nejcennějších smyslů, prostřednictvím kterého vnímáme krásy kolem sebe. A když se setkáme s potenciálními problémy týkajícími se zdraví našich očí, je rychlá a přesná diagnostika doslova klíčová. V tomto ohledu už oftalmologům třicet let pomáhá revoluční technologie zvaná optická koherentní tomografie neboli OCT.
Historie OCT sahá do devadesátých let minulého století, kdy se nová diagnostická metoda začala vyvíjet. V roce 1996 se technologie OCT poprvé využila v praxi a o deset let později se již stala nezastupitelným diagnostickým nástrojem v oftalmologii. V Očním centru Praha byl první OCT přístroj zakoupen v roce 2010 a u našich pacientů je tak tato revoluční technologie standardně využívána pro detailní vyšetření zadních struktur oka již téměř 15 let.
Co je to OCT a jak funguje
"OCT neboli optická koherentní tomografie je moderní diagnostická metoda v oftalmologii, která umožňuje detailní zobrazení vnitřních struktur oka s vysokým rozlišením. To umožňuje lékařům identifikovat i drobné strukturální změny, které by mohly být příznakem očního onemocnění. Díky tomu lze daleko dříve a přesněji rozpoznat některá oční onemocnění a zároveň sledovat i průběh a efektivitu léčby," vysvětluje MUDr. Lucie Frantlová, vedoucí lékařka ambulantního provozu OCP a sítě MediPort, která se specializuje na diagnostiku a léčbu...

 

Klíčová slova: