Naděje pro léčbu pacientů s poškozením míchy

 
Profi Medicína

Odborníci z Univerzity Palackého v Olomouci vyvinuli novou generaci jehel určenou pro léčbu pacientů s přerušením míchy, poruchou hybnosti či bolestmi pohybového aparátu.  
Využití najdou ve speciální metodě na bázi elektroakupunktury, kterou vyvinul se svým týmem absolvent olomoucké lékařské fakulty Peter Olšák. U svých pacientů již zaznamenal velké pokroky. Jehly určené pro rehabilitační elektroakupunkturní metodu chce na trh uvést spin-off společnost. Vznikla díky podpoře Vědeckotechnického parku UP a ve spolupráci dvou fakult. Ac-tive ENF je unikátní metoda pro léčbu nervového ochrnutí, která vznikla spojením lékařské akupunktury a znalostí fyzikální medicíny, která je využívána v rehabilitačním lékařství. Díky jedinečnému vývoji akupunkturních jehel je zároveň aplikace pro pacienta méně bolestivá a celý proces si řídí sám dle svého prahu bolesti. Nová generace jehel vyvinutých na Univerzitě Palackého v Olomouci je vyvinuta tak, že elektrický proud prochází pouze jejich hrotem, a tak dochází ke zvýšení selektivnosti elektro-stimulace. Pozitivní výsledky nyní tato metoda zaznamenává nejen u pacientů s poruchou hybnosti nebo bolestmi pohybového aparátu, ale i s kompletním přerušením míchy. "Na začátku byla chuť pomoci pacientům, kteří mají poškozený nervový systém. U těchto pacientů nám často nefungovaly naše běžné rehabilitační metody tak, jak bychom si představovali, a tak nám vznikla metoda Ac-tive, která jim může pomoci s obnovou pohybu. Metoda spočívá v aplikaci akupunkturních jehel, kterými se následně přivádí elektrický proud, tím se tyto body aktivují a může také docházet ke změně pohybu pacientů hned v průběhu aplikace," popsal lékař na názorném videu.  
V péči lékaře je nyní 12 pacientů s vážným poškozením míchy  
"Ti jsou dlouhodobě upoutáni na invalidní vozík s nulovou prognózou obnovení funkce pohybu, nicméně již po prvních aplikacích metody Ac-tive ENF zaznamenávají pozitivní fyziologické reakce. Mezi těmito pacienty je například šestnáctiletý chlapec, kterého v lese zavalily klády, a v důsledku přerušení míchy ochrnul od pasu dolů. Již po několika aplikacích technologií doktora Olšáka dokáže chlapec pohnout pánví a dá se předpokládat další pozitivní vývoj v jeho zdravotním stavu," doplnili zástupci univerzity.  
Při snaze o zkvalitnění léčby však lékaři narazili na technické limity současné metody. Kvůli vývoji inovačních jehel se proto spojili odborníci z olomoucké lékařské a přírodovědecké fakulty s Vědeckotechnickým parkem UP. Vznikla tak nová generace jehel s účinností až o 30 až 40 procent vyšší, větším komfortem pro pacienta a nižším rizikem nežádoucího vytržení jehly při aplikaci. "Nyní nás čeká další fáze a to certifikace této nově vytvořené jehly, aby ji bylo možné využít nejen v rámci výzkumu, ale i v běžné lékařské praxi ," dodal Peter Olšák.

 
Klíčová slova: