Na vozíku končí každoročně kolem 200 Čechů, chybí jim osobní asistenti

Pět lidí s poškozenou míchou každý týden, taková je bilance za rok 2016. Většina se zranila při úrazu. Ze statistik rovněž vyplývá, že ubývá zranění mladých po skoku do vody a také případů poranění míchy při dopravní nehodě. "Lidé se nejspíš začali pásat i na zadních sedadlech," myslí si primář spinální jednotky v pražské motolské nemocnici Jiří Kříž.

Po nešťastné nehodě skončil na invalidním vozíku i osmadvacetiletý Jiří Čeloud. V šestnácti letech skočil do vody, poškodil si páteř, míchu a ochrnul. "Po svém úrazu jsem pobýval v rehabilitačních centrech, kde mi fyzioterapeuti pomohli na cestě k samostatnosti," vzpomíná. To, co od nich získal, se dnes snaží sám předávat dál.  

V roce 2016 přibylo lidí s poškozenou míchou celkem 281. Z toho bylo 202 mužů a 79 žen. Průměrný věk je okolo 54 let, malé děti jsou spíše výjimkou. Na vozíku nakonec trvale zůstalo 180 lidí.

Z uvedeného počtu bylo 161 případů způsobeno úrazem. V 86 z nich se jednalo o pád, 45 způsobila dopravní nehoda na motorce nebo v autě, deset se stalo při sportu a dalších deset mělo jiné trauma. "Od roku 2013 ubývá úrazů, kdy si hlavně mladí lidé poškodí míchu skokem do vody," popsal primář Kříž. "Pokles jsme zaznamenali  také  u autonehod. Lidé se nejspíš začali pásat i na zadních sedadlech," dodal.  

Naopak přibývá lidí, kteří jsou řazeni do kategorie neúrazů. "Z 281 případů byly u 75 osob příčinou porušení míchy zdravotní komplikace, jako jsou cévní problémy, záněty nebo tumory," sdělil Kříž. "Týká se to ale především starších pacientů, kteří mají i jiné zdravotní problémy," doplnil.  

Po úrazu nebo jiném poškození míchy jsou pacienti hospitalizováni na Spinálních jednotkách.To jsou oddělení, která pacientům zajišťují komplexní léčebnou, rehabilitační a...
 

Klíčová slova: