Léčební konopí znovu v Brně

TV Barrandov
-
Petr PŘEVRÁTIL, moderátor
V Brně je po mnoha měsících v lékárnách znovu dostupné léčivé konopí. Pacienti ho na předpis dostanou v Nemocnici u svaté Anny. Dříve nemocnice konopím léčila přes sto lidí.

Valerie TÁBORSKÁ, redaktorka
Rakovina, AIDS, či roztroušená skleróza, nemoci, které dokážou způsobit nesnesitelné bolesti. Psychotropní látka, obsažená v marihuaně dokáže takovým pacientům podle lékařů alespoň částečně ulevit. U chronických bolestí totiž dosud známé léky nezabírají, a tak se ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně rozhodli přístup k léčivému konopí opět obnovit a od tohoto týdne ji lékaři začali znovu předepisovat. V Brně už konopím léčili asi stovku pacientů, kvůli nedostatku zboží ale před rokem museli s touto medikací skončit, nyní se tak pro některé nemocné vrací naděje.

Radovan HŘIB, lékař předepisující konopí
Má to velkou budoucnost jak v té léčbě bolesti, tak v různých dalších indikacích. Momentálně se má za to, že největší efekt má komplexní efekt celé rostliny.

Valerie TÁBORSKÁ, redaktorka
Recept na konopí dostanou pacienti od svého ošetřujícího lékaře, lékárník pak podle medikace rostlinu objedná a zpracuje do potřebné podoby.

osoba
A potom se k tomu přidají ještě další pomocné látky, aby byla zaručená stejná dávka v každé té tobolce a připraví se z toho želatinová tobolka.

Valerie TÁBORSKÁ, redaktorka
Zpracované konopí stojí zhruba dvě stě korun a ve zmíněných kapslích je podle odborníků jaké lék lépe uživatelné. Pro řadu lidí je ale toto konopí drahé.

osoba
Já si myslím, že to mělo být běžně dostupné a určitě finančně méně nákladné, než to je.

Valerie TÁBORSKÁ, redaktorka
Téměř jeden a půl kila léčivého konopí přivezla kanadská firma do Česka už na konci loňského roku a letos chce začít pěstovat marihuanu pro zdravotní účely i v Evropě. České léčebné konopí by se v lékárnách mělo objevit v druhé polovině roku. Odhadovaná ceny je sto třicet devět korun za gram, v minulosti byla poloviční. Pro Televizi Barrandov - Valerie Táborská.

Klíčová slova: