Drahá léčba smrtelně nemocných lidí
PRIMA Family
-
Josef KLÍMA, moderátor
Teď je na řadě reklama, ale po ní uvidíte, proč pojišťovny odmítají platit účinnou léčbu, proč se nesmíme smát. Další díl seriálu, zda by dnes lékaři dokázali zachránit nejrůznější historické osobnosti. No, prostě nepřepínejte, nebudete litovat.
/ Reklama /
Josef KLÍMA, moderátor
Už loni v prosinci jsme poukázali na otřesné případy, kdy by na smrt nemocným pacientům mohla významně prodloužit život nová léčba. Ale je tak drahá, že na ní nemají a pojišťovna ji neproplácí. Zvlášť tehdejší výrok náměstka ministra, že prodloužit život o dva měsíce za dva miliony je nerentabilní, pobouřil spoustu diváků. Jestli pak by takhle uvažoval, kdyby šlo o něj? Rozčilovali se. I autory reportáže Karolínu Liškovou a Dana Janocha tenhle přístup zarazil. A rozhodli se prozkoumat, zda je pro lidi ze zdravotnictví ojedinělý nebo typický.
Karolína LIŠKOVÁ, redaktorka
Tohle je Michaela a Hanka, jejichž příběhy jsme odvysílali v prosinci loňského roku a setkali se s velkým ohlasem a podporou vás diváků. Obě ženy bojují se zákeřnou rakovinou v pokročilém stadiu. Zároveň však také se zdravotní pojišťovnou o nadějné léky, které by jim mohly prodloužit život.
Hana DVOŘÁKOVÁ
Nemít prostě kolem sebe lidi, co mám, tak bych o asi už dávno vzdala, tenhle boj. Protože pak to vidím kolem sebe, že spousta lidí bojuje za to, aby dostali léky, místo toho, aby si užívali s rodinou poslední měsíce.
Daniel JANOCH, redaktor
Nad příběhy, ke kterým se vracíme, se vznáší zásadní otázka. Kolik jsou pojišťovny a celý zdravotnický systém ochotny za životy jejich pacientů zaplatit? Takhle nám minule odpovídal náměstek ministra pro zdravotní péči Roman Prymula.
Roman PRYMULA, náměstek ministra zdravotnictví
Je jasné, že když aplikujem léčbu, která stojí třeba dva miliony korun a dojde k prodloužení života o dva měsíce, tak to není úplně adekvátní a prostě ten systém si toto dovolit nemůže.
Michaela GRIMOVÁ
Přemýšlím jenom nad tím, že tu chcu být se svou rodinou. Jsem mladá a myslím si, že nato mám právo si ten život ještě užívat.
Vlastimil VÁLEK, poslanec a lékař /TOP 09/
V případě, že je to můj příbuzný, tak neexistuje žádná částka, která by byla moc, a to si myslím, že si uvědomí každý, včetně náměstka Prymuly. Jiná věc je, jestli si to ta pojišťovna a ten stát může dovolit. Pak musí jasně říct, my si to dovolit nemůžeme. Musíte si to zaplatit sami, vy pacienti. Musí vám to zaplatit nadace. Musí vám to někdo zaplatit, jinak nemáte šanci, my vám to nezaplatíme. Ale ne hrát hloupou hru, zdržovat, chytračit a počkat, až ten pacient umře.
Karolína LIŠKOVÁ, redaktorka
28leté mámě 4letého Péti z Lysovic na Vyškovsku před deseti lety diagnostikovali roztroušenou sklerózu a před dvěma lety přišel další šok. Z úst lékařů se dozvěděla, že má rakovinu.
Michaela GRIMOVÁ
Pan doktor mi oznámil, že to mám /nesrozumitelné/ sarkom, to znamená rakovina hladkých svalů.
Karolína LIŠKOVÁ, redaktorka
A lékaři museli v loňském roce sdělit Michaele další špatnou zprávu. Objevily se metastáze. Naději ale vidí v biologickém léku, který by mladé mamince podávali v kombinaci s chemoterapií.
Igor KISS, náměstek pro LPP, Masarykův onkologický ústav, Brno
Pokud bychom uvažovali, že ta léčba bude účinná, pro toho klienta bude mít průměrnou léčbu těch osm cyklů, tak se dostáváme na částku asi 1,5 milionu na jednoho člověka.
Karolína LIŠKOVÁ, redaktorka
Problém je ale v tom, že jde o preparát, který prozatím není na seznamu hrazených léků. Proto se mladá maminka prostřednictvím lékařů obrátila na zdravotní pojišťovnu s žádostí o výjimku. Pojišťovna však žádost zamítla.
Oldřich TICHÝ, mluvčí VZP ČR
Lék Lartruvo VZP dle paragrafu 16 nehradí. Protože respektuje oficiální stanoviska České onkologické společnosti. To je odborná lékařská společnost, která je v léčbě rakoviny největší odbornou autoritou v České republice a toto společnost jednoznačně konstatovala, že Lartruvo na základě paragrafu 16 hrazeno být nemá a nemůže.
Igor KISS, náměstek pro LPP, Masarykův onkologický ústav, Brno
Byla a to je to stále možnost léčby, která má v současné době asi nejlepší výsledky, byť vlastně zástupci nebo výbor onkologické společnosti to nedoporučil, hlavně se zohledněním toho, že ten počet pacientů v té klinické studii byl v tuto chvíli velmi malý a taková velká klinická studie, která by definitivně měla tyto výsledky potvrdit a umožnit registraci toho přípravku vlastně běží a ty výsledky budou zhruba třeba za rok, za rok a půl.
Karolína LIŠKOVÁ, redaktorka
Čekat tak dlouhou dobu si Michaela nemůže dovolit. A na drahou léčbu zkrátka nemá.
Daniel JANOCH, redaktor
Má opravdu mladá maminka smůlu? Proč ji v tom pojišťovna, respektive stát, nepomůže? Kolik by vlastně musela léčba stát, aby měla Michaela nárok na úhradu? Ministr zdravotnictví prozradil nikde nepsanou hranici, kde končí ochota platit za rok života pacienta.
Adam VOJTĚCH, ministr zdravotnictví v demisi
Je to samozřejmě otázka nějaká etická, ekonomická. Dneska je ta hranice těch milion dvě stě tisíc korun. Stanovena.
Daniel JANOCH, redaktor
Je to málo nebo hodně? Odpovídají ti, kteří mají v rukou moc rozhodovat o zákonech. Ani ti se ale neshodnou.
Alena GAJDUŠKOVÁ, poslankyně, viceprezidentka svazu pacientů
V utrpení a bolesti jsme si rovni a ten zdravotní systém u nás je solidární systém a pokud skutečně je možnost tomu člověku pomoci, tak by mu pomoženo být mělo a ta společnost by měla ty prostředky na to najít.
Bohuslav SVOBODA, poslanec a lékař /ODS/
Já to řeknu velmi zjednodušeně. Jestliže ten preparát neodstraní potíže toho pacienta a jenom prodlouží jeho život v řádu týdne, týdnů, tak skutečně smysl nemá.
Adam VOJTĚCH, ministr zdravotnictví v demisi
Důležité je skutečně posuzovat tu nákladovou efektivitu, protože žádný stát na světě nehradí všechny léky, všechny nové technologie prostě. Musí být nějaká hranice ochoty platit, se tomu říká.
Karolína LIŠKOVÁ, redaktorka
Vraťme se k mladé mamince. K té se stát obrátil zády, ale díky sbírce, kterou vyhlásila obec Lysovice a obrovské solidaritě lidí, se přes Vánoce podařilo vybrat dost peněz na to, aby mohla začít s biologickou léčbou. Situace se však zkomplikovala.
Michaela GRIMOVÁ
Měla jsem jít už na tu první dávku té biologické léčby spolu s chemoterapií, ale předtím jsem šla na vyšetření se srdíčkem, na echo a tam bylo zjištěno, že je tam pokles, tak mi pan doktor říkal, že se to teďka musí odložit. Mohla jsem být léčena vlastně už od července nebo srpna, kdy paní doktorka žádala hned o tu biologickou léčbu. Takže vlastně už to mohlo být dávno s tou chemoterapií a už bych měla nějaký dávky za sebou a už bych třeba na tom byla i líp, že by se třeba nálezy zmenšily.
Karolína LIŠKOVÁ, redaktorka
V průběhu natáčení však přišla dobrá zpráva. Michaela dostala první dávku biologického léku. Také 44letá Hana Dvořáková z Brozan nad Ohří má závažnou diagnozu. Na jaře 2012 lékaři zjistili, že má rakovinu plic v posledním stadiu.
Jana VÍTKOVÁ, sestřenice H. Dvořákové
Což byla obrovská rána, protože v té době jí bylo 38 let, naprosto mimo jakékoliv tabulky. Nekuřačka.
Karolína LIŠKOVÁ, redaktorka
Hanka si prošla chemoterapií, kterou špatně snášela. A před čtyřmi lety byla zařazena do klinické studie s šetrnější imunoterapií. Loni v létě se však nádor opět zvětšil.
Hana DVOŘÁKOVÁ
Tak se udělal biopsie, kde se zjistilo, že nádor zmutoval.
Jana VÍTKOVÁ, sestřenice H. Dvořákové
Paní doktorka řekla, že má s podobnou mutací, s velmi podobnou mutací jiné pacienty a že na to zná jakoby lék, který by dala cíleně.
Hana DVOŘÁKOVÁ
Od 1. listopadu je vlastně lék hrazený, ale je hrazen pro jinou mutaci.
Karolína LIŠKOVÁ, redaktorka
Hanka proto prostřednictvím své lékařky požádala o výjimku pojišťovnu. Odtud ale přišla zamítavá odpověď.
Hana DVOŘÁKOVÁ
První dávku jsme zaplatili, až když byli výsledky, tak jsme žádali znova pojišťovnu o úhradu. A ne to, nesetkali jsme se jako s kladnou odpovědí.
Karolína LIŠKOVÁ, redaktorka
A dnes, po dalších týdnech léčby, má Hanka v rukou další důkaz o tom, že je léčba účinná.
Hana DVOŘÁKOVÁ
Podstoupila jsem vyšetření CT Na Homolce, které ukázalo, že léčba je opravdu účinná. Nádor se zmenšuje. Ložiska některá dokonce zmizela. Takže v těchto dnech připravujeme novou žádost pro pojišťovnu, kde jim už rovnou doložíme i výsledky z toho CT, že je to účinné, protože se nemůžu zbavit dojmu, že k minulému výsledku jako, že je to účinné, nikdo nepřihlédl.
Karolína LIŠKOVÁ, redaktorka
Kolik jste v tuhle chvíli za ty léky už zaplatili?
Hana DVOŘÁKOVÁ
Čtyři měsíce po zhruba 95 tisících. Hradily jak z transparentního účtu, nejprve z rodinejch úspor. Pak to byl vlastně transparentní účet. Vera jsem vyzvedávala další léky a ty jsou hrazeny ze sbírky, kterou založila obec.
Vlastimil VÁLEK, poslanec a lékař /TOP 09/
Pojišťovny by měly postupovat lidsky a ne jak, když posílaly slepičku, aby kohoutkovi donesla vodu. Chybí jasná informace, jasná sankce, jasné nařízení, že pojišťovna musí odpovědět do jednoho dne, do dvou dnů, do tří dnů maximálně. Takže pojišťovna volí zdržovací taktiku a čeká a čeká, neodpovídá. Tak toto se musí změnit a zlepšit péči o pacienty. Druhá věc je, že ta pojišťovna musí tu léčbu hradit navíc.
Daniel JANOCH, redaktor
Nový ministr zdravotnictví byť už zase v demisi, zatím o takové změna ale neuvažuje. Zásadní otázka tedy zůstává stále nezodpovězena. Co když bude léčba dražší než milion dvě stě tisíc korun na rok?