"Černá gazela" triumfovala díky své vůli. Obdivuhodný příběh původně handicapované sprinterky

Osud jí karty nerozdal zrovna nejpříznivěji. Wilma Glodean Rudolphová (23. června 1940 – 12. listopadu 1994) přišla na svět v chudé černošské rodině jako dvacátá z celkem dvaadvaceti dětí ze dvou manželství svého otce. A ještě předčasně.

Při narození vážila jen 2,04 kg a považovalo se za zázrak, že vůbec přežila. Jako dítě prodělala snad všechny dětské choroby, které existují. Ta nejhorší, obrna, ji stihla ve 4 letech a zůstaly ji následky na první pohled trvalé – ochrnutá levá noha. Aby vůbec mohla chodit, musela na ní nosit kovovou výztuhu.  
Rozhodli se bojovat s hroznými nemocemi a zvítězili. Na světě se objevily vakcíny. Posuneme se dál nebo zpět?  
Wilma však chtěla být stejná, jako ostatní děti. Měla štěstí v tom, že její maminka s ní dokázala dojíždět sto kilometrů z rodného Clarksville v Tennessee do nemocnice v Nashvillu, na rehabilitace. Obě taky věřily, že se jim následky obrny podaří odstranit. Wilminu pevnou vůli snad dokonce podpořil i zázrak, protože ve 12 letech nejenomže mohla normálně chodit, ale mohla začít i běhat a skákat.  
Jedna její starší sestra byla výborná basketbalistka, a Wilma se rozhodla, že bude jako ona, a stala se členkou basketbalového školního týmu na střední škole. Tehdy ji objevil atletický trenér ze státní univerzity v Tennessee Edward S. Temple, což pro Rudolphovou znamenala zlom v kariéře. V šestnácti letech, v roce 1956 byla vybrána do amerického atletického týmu pro olympiádu v Melbourne 1956 a získala na ní pro USA bronz ve štafetě 4 x 100 metrů.  
V pražských Stodůlkách otevřeli jedno z nejhezčích dětských sportovišť  
Zazářila pak na olympijských hrách v Římě v roce 1960, kde zvítězila v bězích na 100 a 200 metrů a ve štafetě 4 x 100 metrů. Na atletické dráze tam neměla konkurenci. Ve finále na 100 metrů zvítězila časem 11,0, což nemohlo být uznáno za světový rekord jenom proto, že k tomuto času pomohl silnější vítr, než byl povolený. Připomeňme jen, že současný rekord na tuto délku od roku 1988 drží Florence Griffith-Joyner s časem 10,49 sekund. Světový rekord se tehdy Wilmě Rudolphové podařilo získat aspoň na...

 

Klíčová slova: