Vyšlo lednové číslo časopisu Sociální služby

Hlavním tématem je canisterapie.

Canisterapie se za poslední roky stala oblíbenou a nedílnou součástí mnoha zařízení poskytovatelů sociálních služeb, a to nejen z důvodu široké možnosti uplatnění této terapie v rámci fyzických, psychických, sociálních i emocionálních složek osobnosti člověka (u všech typů postižení, depresí, strachu, fobií či řečových problémů), ale i díky možnosti uplatnění napříč všemi věkovými skupinami klientů. A právě tomuto tématu se věnuje první letošní číslo časopisu Sociální služby, které dnes vychází.

Rozhovor s canisterapeutkou a ředitelkou slovenské organizace Zmysel života Martinou Michalkovou dává nahlédnout nejen do možností konkrétního využití canisterapie v praxi, ale také představí, jak by měl vypadat správný canisterapeutický pes. V rámci rozhovoru dále nechává nahlédnout do své domovské organizace a jejích aktivit souvisejících s terapeutickými zvířaty (kromě psů i s peruánskými morčaty) a zdůrazňuje, že canisterapie je převážně záležitostí srdce.

V lednovém čísle pokračuje (a současně končí) téma Renaty Kolářové Na co (ne)myslí management dobrovolnictví; tentokrát se autorka zaměřuje na potřeby zkušených dobrovolníků, tedy konkrétně na pozornost a péči o ně, mezilidské vztahy, uznání, jejich seberealizaci a loučení. Zároveň v lednovém čísle začíná seriál nový, a to na téma Hodnocení zaměstnanců. Jakub Žákavec v prvním dílu seriálu nahlíží v úvodu do zajímavé historie hodnocení zaměstnanců a posléze již přes motivaci otevírá stěžejní téma hodnocení, jeho smysl a možnosti.

Rozhovor s prezidentem APSS ČR Jiřím Horeckým navazuje na reportáž z prosincové valné hromady této asociace uskutečněné v Praze, kde byl volen její nový prezident na další funkční období. Post potřetí obhájil Jiří Horecký a v rozhovoru nejen hodnotí svá funkční období předešlá, ale i nastiňuje plány do budoucna.

Na dalších stránkách časopisu je možno nahlédnout do diskutovaného tématu sexuální asistence v České republice, problematiky depozit v zařízeních sociální péče, tvorby personálních reserv, ale i do rumunského Banátu, kterému podala pomocnou ruku Oblastní charita Hodonín. Lednové vydání časopisu Sociální služby nabízí samozřejmě i mnoho dalších témat. Nechybí ani tradiční novinky ze světa poskytovatelů sociálních služeb a jejich klientů a návod ke zpestření volného času.

 

Zdeněk Kašpárek

Klíčová slova: