Vyšlo čtvrté číslo časopisu Listy sociální práce

Přináší spoustu informací z různých oblastí, kde je sociální práce vykonávána, ale nahlíží i do historie.

Dlouhodobé nezaměstnanosti se věnuje na stránkách říjnového čísla Listů sociální práce Jan Matoušek a předkládá čtenáři problematiku z pohledu sociálního kurátora. Upozorňuje, že přestože se na trhu práce již nějakou dobu signalizuje snižování počtu nezaměstnaných, zůstává přesto cca 7 % lidí, kterým se práci z různých důvodů najít nedaří.

Matoušek seznamuje čtenáře v souvislosti s tématem s několika principy, a to: principem nedobrovolného charakteru, principem pracovní způsobilosti, principem připravenosti pro výkon zaměstnání a principem hledání zaměstnání.

Oblast vzdělávání si vzala na „paškál“ Lenka Krhutová. Ve svém článku Zdravotní postižení není nemoc – vědí to absolventi českých škol sociální práce? A měli by to vědět? se zamýšlí nad tím, zda je dobře, že současný systém vzdělávání v sociální práci v ČR nezahrnuje téma „postižení“ do svého povinného obsahu. Přesto však absolventům škol sociální práce zákon č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, tyto kompetence automaticky připisuje.

V novém čísle jsme se podívali na sociální práci v neprofesionálních pěstounských rodinách (Lusková a kol.), ale i na služby sociální práce pro oběti trestných činů jako součást restorativní justice (Pavla Radová). Vzhledem k tomu, že se v poslední době rozpoutala debata o tom, zda je sociální práce profesí, která si zaslouží zákon o komoře sociálních pracovníků, otevírá Igor Tomeš diskuzi na toto téma článkem Regulace profesních rolí sociálních pracovníků.

Nové číslo tak přináší pestrá témata napříč různými oblastmi sociální práce a ani nezapomíná připomenout desetileté výročí úmrtí nestorky sociální práce Věry Novotné.

Veronika Hotová

Klíčová slova: