Vánoční dárek knihovníků pro neslyšící čtenáře

Krajská vědecká knihovna v Liberci ve spolupráci s tlumočníkem a lektorem znakového jazyka Karlem Redlichem, pracovníkem Centra pro zdravotně postižené Libereckého kraje, věnuje neslyšícím lidem k letošním Vánocům dárek. Dárek je nemateriální povahy a je k vyzvednutí na internetových stránkách knihovny www.kvkli.cz/neslysici. Jedná se o speciální video, ve kterém tři zaměstnanci knihovny zvou neslyšící veřejnost do knihovny. Speciální je toto video z toho důvodu, že ho knihovníci namluvili ve znakovém jazyce. Knihovna tak symbolicky vytyčuje další období své činnosti pro komunitu Neslyšících. 

Zároveň tak završuje i své dlouholeté úsilí stát se místem, které je přátelské neslyšícím lidem. Vedení knihovny i její zaměstnanci si již plně uvědomují, že mnoho neslyšících lidí má problémy s psanou češtinou, a proto do knihovny vůbec nechodí. Ředitelka knihovny Blanka Konvalinková iniciovala proto takové aktivity, aby knihovnu zpřístupnila této skupině lidí. Pro své zaměstnance zajistila kurz znakového jazyka, pro neslyšící návštěvníky nakoupila speciální fond na DVD, nechala instalovat indukční smyčku u informačního pultu i v přednáškovém sále a vyčlenila speciální počítač s videokamerou pro on-line komunikaci ve znakovém jazyce, a to není zdaleka vše.

Knihovna se otevřela neslyšícím lidem i po své stránce vzdělávací a naučné. Nejprve zaměstnanci knihovny zajistili pro početnou skupinu neslyšících exkurzi do prostor knihovny a seznámili je s běžnými službami knihovny i službami ušitými na míru této cílové skupině. Dále knihovna zajistila pro neslyšící zájemce tlumočníka na přednášky, které se týkaly těchto témat:  „Trikové a animované reklamy v kinech první republiky“, „Jak se vyrovnat s temperamenty dětí“, „Google a mapy“.

Těchto přednášek se neslyšící zúčastnili v hojném počtu a bylo velmi inspirativní sledovat jejich postřehy, které vycházejí z jejich odlišného vnímání světa. Například při diskuzi o možnostech současných technologií, zejména Googlu, který je sice již schopen rozpoznávat mluvenou řeč, ale znakový jazyk je pro něho dosud velkou neznámou. Do budoucna tak zůstává ovládání moderních technologií pomocí gest či znaků velkou výzvou, a tak se i my slyšící lidé již nyní můžeme těšit, jak budeme moci jednou využít takto koncipované technologie. 

Jinou oblastí, kde se můžeme my slyšící lidé od neslyšících inspirovat, je tvorba vizuálně atraktivních filmů. Neslyšící lidé dokáží velmi dobře docenit kvalitu, ať už starých němých filmů, tak i filmů moderních, které zachycují perspektivu a pohyb obdobně jako znakový jazyk.

Knihovna se cíleně zaměřuje i na prezentování neslyšících lidí a jejich znakového jazyka široké veřejnosti. Uspořádala přednášku, která měla za cíl představit jedinečnost komunity Neslyšících. Posledními aktivitami v tomto směru jsou workshop znakového jazyka při evropském dnu jazyků a probíhající kurzy znakového jazyka pro veřejnost. 

Tyto kurzy se z dlouhodobé perspektivy těší velké oblibě. Letos knihovna otevřela dva kurzy pro začátečníky a připravuje i kurzy pro pokročilé. Veškeré tyto aktivity pomáhá zajišťovat tlumočník Karel Redlich a neslyšící lektoři tohoto výjimečného jazyka.

Přístup zaměstnanců knihovny je příkladem dobré praxe a může směle inspirovat ostatní velké knihovny v České republice i v zahraničí.

Tímto článkem chci poděkovat a pochválit všechny zaměstnance knihovny, popřát jim mnoho úspěchů i do budoucna a samozřejmě i to, aby měli více neslyšících návštěvníků. V případě, že se budete chtít inspirovat těmito aktivitami, nebo se jen budete chtít dozvědět více, sledujte stránky knihovny www.kvkli.cz nebo facebook CZP LK.

 

Karel Redlich

 

Klíčová slova: