Proč jsou lidé s handicapem osamělí

08.12.2013 16:34

Na tuto otázku odpovídají v právě vycházejícím časopisu Můžeš socioložka, římskokatolický farář a spisovatel.

Zatímco Jiřina Šiklová vysvětluje, že samotářství a osamělost těmto lidem často způsobujeme svým necitlivým chováním (když jim například při pozvání na výlet zdůrazňujeme, že „nikomu nebudou překážet“), farář Karel Satoria to vidí jinak. Tvrdí, že žil dlouho v klášteře, což je opravdu místo velké samoty, a naučil se zde samotě rozumět. Ví proto, že samota není vůbec zlá – za podmínky, že je dobrovolná…

Spisovatel, překladatel a vysokoškolský učitel Vladimír Binar podobně tvrdí, že samota není a nemusí být jen bolestná nebo nesnesitelná. Může být naopak velkým inspirátorem života.

Časopis přináší i technické novinky ze zahraničí. Koncept americké firmy Segway chce například řešit budoucnost městské dopravy tím, že známé gyroskopické vozítko vyrobí pro dvě osoby a budou jej moci velmi dobře využívat i lidé s handicapem.

Novinářka, která projela křížem krážem ostrov Reunion v Indickém oceánu, popisuje, kam všude se na něm dostanou bez problémů vozíčkáři. Mezi taková místa patří i destilérky, kde vzniká světoznámý rum…

Motoristický novinář Petr Buček seznamuje čtenáře s novinkou – parkováním aut pomocí dálkového ovladače. Využívat ji mohou i lidé s postižením.

Přeji inspirativní čtení.
Jindřich Štěpánek, šéfredaktor

Klíčová slova: