Násilí na seniorech

Je v centru pozornosti letního dvojčísla časopisu Sociální služby.

Násilí je, bohužel, nedílnou součástí naší společnosti. Ačkoliv se o některých druzích násilí již veřejně mluví více než dřív (například o násilí na ženách či na dětech), násilí na seniorech je ve společnosti stále částečně opomíjeno, ačkoliv se dle odborníků týká až 20 % seniorů.

Vzhledem k tomu, že na 15. června připadá Světový den proti násilí na seniorech, stalo se toto téma i hlavním tématem červnového dvojčísla časopisu Sociální služby. Čtenář se tak může dočíst nejen o tom, co všechno násilí na seniorech vlastně zahrnuje (Bredlerová, Těšitelová), ale i to, že se s ním setkávají i pracovníci domovů pro seniory, tedy že k utrpení seniorů či ohrožení jejich života dochází někdy i v institucionální péči (Pohlová).

Prostor je věnován také násilí psychickému (Štarková), které je nejčastější formou násilí na seniorech (tvoří až dvě třetiny všech nahlášených případů), ale na rozdíl od násilí fyzického je obtížněji prokazatelné, a špatnému užívání léků ve stáří.

Kromě tematicky zaměřených článků je však v novém čísle časopisu i spousta dalších zajímavých témat. Robert Huneš se ve svém článku Humor v pomáhajících profesích zaměřuje na význam humoru nejen pro uživatele/pacienty, ale i pro zaměstnance. Humor je i v hlavní roli článku Smíchem pomáhat ke zdraví Daniely Melíškové, ve kterém se dozvíte, že zdravotní klaun už dávno nenavštěvuje pouze nemocnice, ale i domovy pro seniory (v České republice se jedná již o 7 těchto zařízení).

V letním čísle dále končí seriál o reminiscenci, a to poslední částí zaměřenou na problematiku reminiscenčních skupin a možnosti překračování bariér mezi institucí, rodinou a komunitou a zároveň začíná seriál nový, tentokrát věnovaný konceptu SET – sebeudržovací terapii. Dočtete se i o stále populárnějším sociálním podnikání či o sociálních službách na Slovensku. V letním dvojčísle si tedy najde „svůj“ článek každý pracovník sociálních služeb.

Veronika Hotová

Klíčová slova: