Inkluze bere neslyšícím dětem jejich identitu

Tvrdí v novém čísle časopisu Gong Tomáš Bogner, neslyšící speciální pedagog a moderátor zpráv pro neslyšící na ČT2.

Po letošní vcelku teplé zimě, kolikáté již v pořadí za sebou, vládu nad krajem převzalo jaro. S ním přichází i nový život, nové věci a nové možnosti. V přírodě začíná všechno znovu. Lidé naší komunity měli také historicky poprvé možnost sledovat tlumočení do českého znakového jazyka tiskové konference jednotlivých politických stran na půdě Poslanecké sněmovny, které by měly být pravidelně tlumočeny už stále. A to každé úterý. Budeme se těšit!

Bylo by moc fajn, kdyby bylo i více skrytých titulků u pořadů vysílaných na všech televizních kanálech. O tom měla rozhodnout novela Zákona o rozhlasovém a televizním vysílání. Těšit se budeme také na to, že zájmy neslyšících začnou být konečně vnímány i naší politickou reprezentací vážně.

   Mgr. Petr Vysuček, prezident komunity ve svém slově (str. 4) doslova říká: „Nesmíme se vzdávat, musíme argumentovat, připomínkovat a jednat. Je třeba se těšit z malých úspěchů.“

   I v tomto čísle dáváme velký prostor oblasti vzdělávání, a to především vzdělávání neslyšících dětí. Inkluze bere neslyšícím dětem jejich identitu je nadpis příspěvku Tomáše Bognera, neslyšícího speciálního pedagoga a moderátora zpráv pro neslyšící na ČT2 (str. 24-25). Apeluje na odpovědné pracovníky ministerstva školství, aby nechali neslyšící děti vyrůstat a vzdělávat se v pro ně přirozeném prostředí. Má velikou obavu i strach z toho, že z krásného a bohatého znakového jazyka se stane jazyk mrtvý. Věří, že toto si nevezme na svědomí žádný odpovědný politik, ani žádný státní úředník, který inkluzi pro neslyšící děti, žáky a studenty prosazuje.
   Ti, kteří se nemohli z různých důvodů zúčastnit letošního ročníku INSPO 2016, si ve zkratce přečtou nejdůležitější informace letošní konference (str. 32-33). Přednáška „Česko je nano“ se týkala projektu na podporu nanotechnologického průmyslu v ČR a otevřela letošní INSPO.
   Sny se mají plnit nejenom o Vánocích, zpívá se v jedné písni. A tak tomu je i na škole pro děti s handicapem sluchu Štefánikova v Hradci Králové, kde se plní další krásný sen. V těchto dnech se otevírá druhý byt pro děti s vadami sluchu nazvaný Jablíčko II. Jedná se o děti, které nemohou navštěvovat školu hlavního vzdělávacího proudu v místě svého bydliště. Vychovatelky vedou děti k samostatnosti tak, jako by žily v rodinném prostředí. (str. 30)
   Naši dnešní nabídku zakončíme ohlédnutím za kulturou. Zahájení festivalu Severská zima, který probíhal od poloviny února do poloviny března, byl již tradičně tlumočen do českého znakového jazyka a opatřen simultánním přepisem. Festival navštívilo více jak 4000 diváků v řadě měst napříč naší republikou, kteří často ocenili filmy potleskem (str. 51).
   Nenechte si ujít ani další příspěvky tohoto čísla a já všem přeji krásné a ještě krásnější jaro.
 

Hana Marie Kunešová

šéfredaktorka časopisu GONG

Klíčová slova: