Denisa Zábranská: Počítač, přítel člověka

23.03.2008 22:48

Bez počítačů a mobilních telefonů si leckterý z nevidomých už nedokáže představit běžný život, jak dokládá krátký, ale výstižný příspěvek Denisy Zábranské.

Zhruba před třiceti lety jsme si my, zrakově postižení, mohli nechat o počítači s podporou hlasového výstupu jenom zdát. Přišla polovina 80. let a přítel byl na světě :-) Jak se říká, s dobou jde pokrok.

Dnes máme 21. století a leckterý z nás si bez počítačů, ale i mobilních telefonů neumí představit běžný život. I na nás, zrakově postižené, nezapomněli. Máme možnost si díky stolnímu počítači či notebooku předčítat knihy pomocí čtecího zařízení - skeneru, který vše převede do digitální podoby, serfujeme na internetu téměř bez jakýchkoli problémů, užíváme hlavně notebooky (laptopy) jako školní pomůcku.

Dnes už existují mluvící počítače, zhruba od roku 2000 se postupně rozmohly také mobilní telefony s hlasovým výstupem. Nikdy jsem nevěřila, že by se něco takového mohlo vymyslet. Díky nim již nejsme závislí na jiných osobách, můžeme si bez obav předčíst "hodně soukromou" SMS, ukládat do seznamu čísla, ale hlavně i přes telefon serfovat po netu. Úžasná věc :-)
Tak mě napadlo, zamysleme se nad pomůckami, které budou k mání třeba za deset let. No uvidíme, budoucnost jde rychle dopředu.