Crazy Fest na zámku

V rámci destigmatizační kampaně Ostravské týdny pro duševní zdraví se uskuteční ve dnech 8. až 11. září v prostorách Porubského zámku festival s pestrým programem. 

Propadám se nekonečným tunelem do stále temnější prázdnoty. Nikde ani paprsek světla na konci tunelu, jen tma, chlad a tupá bolest. Ale ani ta bolest není fyzická, a tak mnozí přijímají, že to, co není vidět, neexistuje. Bolest je uvnitř, tak jako nádor, který se rozrůstá, a lidé ze strachu jej ignorují. Hledám záchytný bod a nemohu jej nalézt. Všechny zvuky okolo mě se mění v nezúčastněné rozhlasové vysílání, nelze jej vypnout ani ztlumit, a tak ty hlasy ve mně křičí, pláči a smějí se a napínají moje smysly k prasknutí. Vše, co dělám, dělám mechanicky: ranní vstávání, oblékání, cesta do práce, práce, jídlo, cesta domů, přežít noc a zítra vše znovu, ale ještě s větší námahou…
 
Stigmatizace lidí s duševním onemocněním i na prahu III. tisíciletí stále existuje!
Lidé s duševním onemocněním jsou často vystavování ponižování, odsuzování a nepochopení. Média s vidinou velké sledovanosti podávají veřejnosti zkreslené informace a nejtěžší zločiny spojují s duševně nemocnými, většinou lidmi, kteří onemocní schizofrenií.
 
A tak podle rčení „tři krát vyslovená lež se stává pravdou“ lidé s duševním onemocněním v očích veřejnosti jeví se jako nebezpeční šílenci, kteří by měli strávit svůj život nejlépe za zdmi ústavních zařízení. Chystají se registry pro „podchycení“ lidí s duševním onemocněním. A lidská duše pláče!
 
Stovky lidí ročně dobrovolně opouštějí své blízké, opouštějí tento svět. Mnohdy tiše, bez jediného slůvka rozloučení. Naskýtá se otázka: Co jsme udělali pro to, aby to tak nebylo? Pro to, aby těm, co bolí duše, bylo lépe…aby ti, co bolí duše, mohli žít s námi a ne vedle nás!
 
Vážení čtenáři těchto řádků, obracíme se na Vás s prosbou o pomoc lidem s duševním onemocněním vrátit jejich lidskou důstojnost. Vždyť každý člověk má právo žít svůj život bsvobodně, v zemi, kde se narodil a kde bude respektován a chráněn zákony.
 
V rámci destigmatizační kampaně Ostravské týdny pro duševní zdraví jsme připravili pro veřejnost festival s názvem „CRAZY FEST na zámku“ který se uskuteční ve dnech 8. až 11. září v prostorách Porubského zámku. Veškeré informace o akcích kampaně naleznete na webových stránkách www. kpostrava.cz. a www. menssana.cz.
 
Přejeme hodně duševního zdraví!!!
 
Za poskytovatele sociálních služeb lidem s duševním onemocněním a psychosociálními obtížemi
Jaroslava Saidlová, ředitelka MENS SANA, o.p.s.
Klíčová slova: 

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.