České zdravotnictví přichází v důsledku nedostatečné kompenzace diabetu až o 900 miliónů korun ročně

V ČR trpí cukrovkou takřka 900 000 lidí, správných léčebných hodnot ale nedosahuje ani polovina z nich. Stát kvůli tomu přichází až o 900 miliónů korun ročně, které vydá na léčbu pozdních komplikací tohoto onemocnění.

Z aktuálního výzkumu mezi pacienty s cukrovkou druhého typu vyplynulo, že celá třetina z nich dodržuje správné léčebné postupy jen částečně nebo vůbec. A 32,7 % pacientů pak nezná svou hladinu krevního cukru.

S edukací pacientů a efektivnější léčbou chce pomoci nový projekt Dialiga.cz, jehož ambicí je sdružit české diabetiky.

„Diabetes zatím neumíme vyléčit, a proto je klíčové jej správně kompenzovat. Z našich dlouhodobých šetření bohužel vyplývá, že uspokojivé hladiny glykovaného hemoglobinu neboli tzv. dlouhého cukru, který je hlavním ukazatelem správné kontroly onemocnění, nedosahuje ani polovina diabetiků s cukrovkou druhého typu,“ říká Prof. MUDr. Milan Kvapil, CSc., MBA., prezident Diabetické asociace ČR, a dodává „Pokud by hypoteticky všichni pacienti svůj diabetes správně kompenzovali, dokázali bychom každý rok předejít stovkám úmrtí, infarktů, amputací, selhání ledvin nebo ztrátám zraku a dalším komplikacím, které postihují nedostatečně kompenzované pacienty.“

Podle aktuální farmakoekonomické analýzy společnosti Value Outcomes, kterou provedla pro Diabetickou asociaci ČR, ztrácí české zdravotnictví špatnou kompenzací diabetu zhruba 900 miliónů korun ročně na nákladech na léčbu komplikací tohoto onemocnění. Mezi nejzávažnější komplikace diabetu patří zejména infarkt myokardu, neuropatie (diabetická noha), selhání ledvin a retinopatie (a z ní vyplývající riziko ztráty zraku).

 „Vztáhneme-li počet pacientů s nedostatečně kompenzovaným diabetem k nákladům, které stát vynakládá na léčbu těchto komplikací a zároveň k předpokládanému růstu počtu nemocných, můžeme predikovat, že české zdravotnictví na léčbu cukrovky vydá v následujících dvaceti letech o 18 miliard víc než by muselo, kdyby se kompenzace zlepšila,“ říká Tomáš Doležal, ředitel společnosti Value Outcomes.

Z reprezentativního výzkumu, který mezi pacienty s diabetem a diabetology v ČR realizovala v říjnu společnost QuintilesIMS, vyplynulo, že nedostatečná edukace pacientů a pozdní zahájení léčby moderními antidiabetiky přispívají k nedostatečné kompenzaci diabetu.

Nedostatečná edukace a malá zodpovědnost

  • 32,7 % pacientů nezná svou hladinu glykovaného hemoglobinu (tzv. dlouhého cukru)
  • 33,9 % diabetiků se léčebnými doporučeními svého lékaře řídí jen částečně, nebo se jimi neřídí vůbec. Podobně správnou životosprávu a dietní doporučení dodržuje jen částečně nebo vůbec 35,6 % diabetiků v ČR.
  • Byť je změna pacientova životního stylu (zejména úbytek váhy) klíčovou podmínkou úspěchu léčby, čeští diabetici kladou příliš velký díl odpovědnosti za úspěšnou léčbu na lékaře. (Pacienti uvedli, že ze 46 % má na jejich kompenzaci podíl lékař a pouze z 54 % oni sami).
  • Téměř polovinu pacientů (42,2 %) jejich lékař neinformoval o nutnosti měřit si individuálně hladinu glykovaného hemoglobinu a tím se výrazně spolupodílet na léčbě.

Pozdní nasazení moderní perorální a inzulínové antidiabetické léčby

  • Většina diabetologů (78 %) považuje za ideální kompenzaci diabetu u svých pacientů hodnotu glykovaného hemoglobinu na úrovni 53 mmol/mol a méně.
  • Každý druhý diabetolog (55,9 %) se cítí být omezen preskripčními pravidly, která neumožňují poskytnout moderní perorální a inzulínovou léčbu pacientům, jejichž hodnoty glykovaného hemoglobinu nepřekročily 60 mmol/mol.

 „České zdravotnictví vynakládá na léčbu cukrovky zhruba 10 - 15% svého rozpočtu a 55 - 70 % této částky jde na léčbu komplikací diabetu. Farmakoekonomické analýzy ukazují, že včasnější nasazení moderní léčby a z toho vyplývající prevence komplikací by českému zdravotnictví mohlo ušetřit stovky miliónů ročně,“ říká profesor Kvapil.

Dialiga.cz

„Vedle moderních antidiabetik je klíčovou podmínkou úspěšné léčby změna životního stylu pacienta a jeho proaktivní přístup léčbě. Edukace hraje v tomto smyslu zásadní roli,“ říká MUDr. Jan Brož, předseda sdružení Diacentrum, a dodává: „Spouštíme nový internetový portál a zároveň facebookovou stránku Dialiga.cz s cílem podchytit aktivnější část diabetických pacientů a vytvořit z nich funkční komunitu, která bude k proaktivnímu přístupu a změně životního stylu motivovat nejen sama sebe ale zejména ostatní.“

Dialiga.cz bude vytvářena týmem diabetologů ze sdružení Diacentrum spolu s profesionálními textaři a odborníky na sociální média z komunikační agentury Boomerang. Strategií  Dialigy je nabídnout nejen odborně relevantního průvodce pro pacienty, kteří hledají informace o léčbě, ale zejména atraktivně zpracovaným lifestylovým obsahem přitáhnout k portálu pacienty, u nichž není stávající kompenzace diabetu ideální.

„Stávající pacientské weby většinou zasahují pouze malou skupinu pacientů a jsou často psány velmi odborným jazykem, nesrozumitelným pro většinu pacientů zejména s diabetem druhého typu,“ říká Rudolf Král, senior editor společnosti Boomerang a doplňuje: „Dialiga cílí na věkovou skupinu 50+, která mezi pacienty s diabetem druhého typu dominuje a ve stále větší míře je také přítomna na sociálních sítích. Jen na českém Facebooku dnes najdeme takřka 700 000 uživatelů starších 50 let.“

Dialiga.cz je od 16. 11. spuštěna v beta verzi. Ambicí portálu je v průběhu roku 2017 vytvořit komunitu 10 000+ pravidelných návštěvníků.
www.dialiga.cz
www.diabetickaasociace.cz
www.diacentrum.cz

Marta Vokurková

Klíčová slova: