Počítače, mobily a tablety

Počítače, chytré mobily a tablety zpřístupněné zrakově postiženým dnes patří mezi důležité kompenzační pomůcky, které významně pomáhají nevidomým a slabozrakým uživatelům při vzdělávání, v pracovním uplatnění i v každodenním životě. Tyto pomůcky obsahují odečítače s hlasovým výstupem nebo zvětšovací programy a jejich pomocí umožňují zrakově postiženým lidem čtení elektronických dokumentů, přístup k běžným internetovým službám a práci ve standardních počítačových či mobilních aplikacích.

Dodávané počítačové sestavy bývají vybaveny také skenerem a obslužným softwarem, díky kterému může nevidomý člověk číst naskenované tiskoviny hlasovým výstupem a slabozraký uživatel si je zobrazí v potřebném zvětšení. Mobily mohou zrakově postiženým navíc pomoci při cestování a samostatném pohybu. Zrakově postižený je může využívat k navigaci, vyhledávání v jízdních řádech, ale samozřejmě také k běžné komunikaci nebo ke spojení s asistenčním centrem. Využití těchto pomůcek je daleko všestrannější, jejich funkčnost lze dále rozšiřovat instalací vhodných aplikací.

Podle přílohy č. 1 vyhlášky č. 388/2011 Sb. spadají počítače, mobily a tablety do následujících kategorií kompenzačních pomůcek:

  • Digitální zvětšovací lupa (pol. II-1b): počítač vybavený programem pro zvětšování obsahu obrazovky, skenerem a programem pro zvětšování naskenovaných tištěných předloh.
  • Digitální čtecí přístroj pro nevidomé s hlasovým výstupem (pol. II-1c): počítač vybavený odečítačem pro nevidomé, skenerem a OCR aplikací pro hlasové čtení naskenovaných tištěných předloh.
  • Digitální zápisník pro zrakově postižené (pol. II-1c): přenosný počítač vybavený odečítačem pro nevidomé nebo chytrý mobilní telefon vybavený hlasovým výstupem, který zpřístupňuje mimo jiné zápisníkové funkce, a běžnou nebo speciální externí klávesnicí.
  • Elektronická orientační pomůcka pro nevidomé (pol. II-2d): chytrý mobilní telefon vybavený hlasovým výstupem, který mimo jiné zpřístupňuje i navigační aplikace a další aplikace usnadňující samostatný pohyb a cestování zrakově postižených uživatelů.
  • Elektronická komunikační pomůcka pro nevidomé (pol. II-2e): mobilní telefon vybavený hlasovým výstupem.

Elektronický zápisník Aria

28.12.2006 9:37

Tento speciální elektronický zápisník k nám dováží firma TR instruments. Je vhodný zejména pro nevidomé děti v první třídě po zvládnutí zápisu všech písmen Braillova písma nejen k procvičování tohoto písma, ale k získání návyků práce s elektronickou pomůckou, také pro všechny zájemce z řad nevidomých, kteří potřebují zápisník "do kapsy" nebo si už na obsluhu klasického PC netroufají.
Firma TR instruments nepovažuje však za potřebné o tom informovat na svých stránkách, proto nabízíme alespoň stránky výrobce v Austrálii. Zájemci o tuto pomůcku mohou kontaktovat Josefa Konečného na tel. 545 577 480 nebo na e-mailu konecny@polymer.cz. O získání pomůcky se informujte u svého konzultanta.

Spektra, vdn

10.06.2014 22:34

Výrobní družstvo nevidomých Spektra dodává celou řadu kompenzačních pomůcek pro zrakově postižené:
- počítače se speciálním vybavením (digitální lupy, čtecí přístroje, elektronické zápisníky, braillské řádky Braille Voyager firmy Tieman)
- speciální programové vybavení - dovoz sw lupa ZoomText s lokalizací, prodej odečítače Window-Eyes s českou lokalizací. Program je dodáván s českou hlasovou syntézou WinTalkerVoice, vývoj a prodej programu pro zpracování tištěné předlohy pro slabozraké Bizon
- kamerové zvětšovací TV lupy (Twinkle a Traveller od firmy Tieman, Prisma, TVi od Ash Technologies)
- slepecké psací stroje
- ostatní pomůcky (hry, peněženky, hodinky, měřidla)
O získání PC pomůcky se informujte u svého konzultant.

GALOP, s.r.o.

10.06.2014 22:40

Firma se výhradně specializuje na počítačové pomůcky a pomůcky tzv. těžké optiky. Nabízí:
- počítače se speciálním vybavením: čtecí zařízení pro nevidomé, digitální lupy, elektronické zápisníky, braillské řádky Focus,
- speciální software (softwarová lupa Magic, odečítač Jaws včetně české hlasové syntézy Hlas, program pro práci se skenerem a s dalšími funkcemi WinMenu)
- kamerové zvětšovací lupy (Optron, Prisma, TVi od Ash Technologies, Andromeda)
O získání PC pomůcky se informujte u svého konzultanta.

A11Y LTD.

10.06.2014 22:43

Firma dodává pomůcky založené na počítačích společnosti Apple, Inc., která je unikátní tím, že jako jediný výrobce na světě myslí i na nevidomé a slabozraké a do všech svých produktů pro ně automaticky zahrnuje i řešení v podobě odečítače a zvětšovače. Takové zařízení pak tvoří solidní základ moderní pomůcky, která dává do ruky zrakově postiženému stejné zařízení, jaké používá většinová společnost. Mezi pomůcky patří:
- Digitální čtecí přístroj - tichý, téměř bezkabelový, vysoce odladěný
- Digitální zvětšovací lupa s velkým 27” displejem, lehká, se zabudovaným zvětšovačem i hlasový. výstupem
- Digitální zápisník, lehký a ultra-tenký ve variantě pro nevidomé i pro slabozraké (velmi kvalitní displej s tzv. sítnicovým rozlišením)
- Elektronická komunikační a orientační pomůcka, voděodolná, nárazuvzdorná se všemi funkcemi moderních dotykových telefonů
Všechny pomůcky obsahují i individuální nastavení, zaškolení, řešení zálohování, potřebný dodatečný software a dalších okolností nutné pro plnohodnotný provoz.
Další pomůcky dle aktuální nabídky,

05.03.2016 14:14

Web Jana Šnyrycha, který se elektronickými pomůckami pro zrakově postižené profesně zabývájiž přibližně 20 let a ještě déle je jejich každodenním uživatelem, protože je sám zrakově postižený. Z vlastní zkušenosti ví, že zpřístupněné počítače, chytré mobily a další pomůcky jsou pro nevidomé a slabozraké nenahraditelné v osobním životě, v práci či při vzdělávání. Ví také, že nestačí jen si tyto pomůcky pořídit, ale je třeba věnovat potřebnou péči i seznámení se s jejich obsluhou, aby člověk naplno využíval vše, co tyto pomůcky nabízejí.