Svatba a pobírání příspěvku na péči

02.12.2018 10:58
Dotaz: 

Je mi 25 let a mám příspěvek na péči 3. stupeň. Pečující osoba je maminka. Mám přítele, který má 2. stupeň péče a těž má pečující osobu maminku. A zajímalo by mě, zda se můžeme v budoucnu vzít a co by to obnášelo, jestli bychom byli znovu přezkoumaní. Když nadále bychom měli stejné pečující osoby své mamky. Je to vůbec možné?

Odpověď: 

Pobírání příspěvku na péči nemá žádný vliv na to, zda se s přítelem můžete nebo nemůžete vzít. Svatba je vaším společným rozhodnutím, které na příspěvku na péči není nijak závislé; svatba není ani důvodem k přezkoumání nároku na příspěvek, příspěvek by tedy měl být přezkoumán až v době, kdy bude Vám nebo Vašemu partnerovi končit platnost rozhodnutí o příspěvku.

Vaše maminky mohou i po vaší svatbě nadále zůstat pečujícími osobami, pokud Vám a Vašemu manželovi budou i nadále poskytovat péči. Můžete mít také více než jednu pečující osobu, např. obě maminky mohou být pečující osobou u vás obou, popř. může pečovat ještě další osoba (z rodiny, sousedka, kamarádi atd.) nebo sociální služba (např. osobní asistence nebo pečovatelská služba).

Pracovníci Poradny Ligy vozíčkářů.