Platnost parkovacího průkazu v zahraničí

16.08.2016 9:15
Dotaz: 

Mám průkaz ZTP-P a parkovaci kartu s dálniční známkou. Přítel by mne chtěl vzit sebou do Francie, plati tam tato parkovaci karta i jako dálniční známka i ve Francii, tedy bez poplatku, případně sleva na dálnici a jak je to u závor pak s průjezdem? Kde pak případně najdem bližší informace?

Odpověď: 

Osvobození od dálničních poplatků v ČR je vázáno na průkaz ZTP (s výjimkou sluchového postižení) a průkaz ZTP/P, nikoli na parkovací průkaz osoby se zdravotním postižením (parkovací průkaz za oknem vozidla slouží tedy spíše jako upozornění pro policisty, proč nemáte dálniční známku).

Parkovací průkaz obecně platí v zahraničí, resp. v zemích EU, pouze na parkování na vyhrazených parkovacích místech, zpoplatnění dálnic zde může mít jiná pravidla, a proto nelze tuto výhodu automaticky nárokovat.

Poradna pro život s postižením se věnuje primárně české legislativě, není v našich silách sledovat podmínky zpoplatnění dálnic ani jiné podmínky silničního provozu v zahraničí. Informace ohledně podmínek silničního provozu v zahraničí můžete zkusit získat prostřednictvím Ústředního automotoklubu

Dovolím si také upozornit na skutečnost, že osvobození od dálničních poplatků lze využít pouze v případě, že majitelem vozidla je držitel průkazu ZTP (s výjimkou sluchového postižení) nebo ZTP/P a nebo jeho osoba blízká. Pokud by Vás tedy přítel vezl svým vozidlem, musel by dálniční známku mít i v rámci ČR.

Pracovníci Poradny Ligy vozíčkářů.