Možnosti prokázání zaměstnání při neposkytnutí zápočtu zaměstnavatelem

06.12.2016 7:35
Dotaz: 

Pracoval jsem jako vrátný u bezpečnostní firmy od roku 2013 až 2015. A při kontrole na PSSZ se zjistilo, že mi neposlali zápočet za rok 2014. Dva roky jim volám a do dneška to neudělali, pořád není započítaný. Výplatní pásky nemám na doložení.Jsem invalidní 2. stupně a tak firma pobírala na mne příspěvky. Mohu na ni poslat kontrolu za to, že brala za rok 2014 příspěvky a nebyl jsem jako zaměstnán? Třeba by se to tu kontrolou dalo do pořádku a oni by to tam doložili. Jinak už nevím.

Odpověď: 

V případě, že Váš zaměstnavatel nedoložil PSSZ potřebné dokumenty k Vašemu pracovnímu poměru a pobíral na Vaše pracovní místo příspěvky od Úřadu práce, doporučuji zkusit se obrátit na pobočku ÚP podle sídla Vašeho zaměstnavatele. Pro účely nároku na příspěvky pro zaměstnavatele od ÚP se totiž dokládá mimo jiné i jmenný seznam zaměstnanců se zdravotním postižením; ÚP by tedy měl mít k dispozici i seznam s Vaším jménem – kopií seznamu by se tedy dle mého názoru mohlo prokázat Vaše zaměstnání. 

Můžete zkusit i kontaktovat Státní úřad inspekce práce ohledně kontroly u Vašeho zaměstnavatele, nicméně nejsem si jista, zda tímto způsobem bude možno vyřešit Váš problém.

Pracovníci Poradny Ligy vozíčkářů.