Možnost odebrání invalidního důchodu

10.08.2014 17:15
Dotaz: 

Chtěl bych se zeptat, jestli mi nechají invalidní důchod při zlepšení psychického stavu. Nebo mi ho seberou? Občas mívam i epilepsii, poslední v roce 2008.

Odpověď: 

Obávám se, že na Váš dotaz nedokážu ze svojí pozice dát konkrétní odpověď. Nárok na invalidní důchod (a případné trvání nebo zánik nároku) souvisí se zdravotním stavem a jeho vlivem na Vaši schopnost pracovat. Zdravotní stav posuzují posudkoví lékaři OSSZ na základě vyhlášky č. 359/2009 Sb., o posuzování invalidity, která v příloze č. 1 uvádí procentní míry poklesu pracovní schopnosti u jednotlivých zdravotních omezení. 

Můžete zkusit vyhlášku projít s Vaším ošetřujícím odborným lékařem a orientačně zjistit, kolik procent poklesu pracovní schopnosti by mohlo odpovídat Vašemu zdravotnímu stavu - pro invalidní důchod I. stupně je minimální počet procentních bodů 35, u ID II. stupně 50%, u ID III. stupně 70%. 

Obecně může dojít k odebrání invalidního důchodu (popř. snížení stupně ID) v případě zlepšení zdravotního stavu, jeho stabilizaci nebo adaptaci na zdravotní stav. V případě, že by Vám byl invalidní důchod odebrán (nebo snížen jeho stupeň), máte právo podat námitku. Námitka se podává buď na OSSZ (oddělení námitkového řízení) nebo na ČSSZ (oddělení námitkového rozhodování), vždy ve lhůtě do 30 dnů od doručení rozhodnutí ČSSZ, proti kterému chcete námitku podat.

Pokud Vám nebude vyhověno ani v rámci námitkového řízení, máte dále právo podat správní žalobu. Správní žaloba se podává ke Krajskému soudu dle místa trvalého bydliště (v případě, že máte trvalé bydliště v Praze, podává se žaloba k Městskému soudu) ve lhůtě do 2 měsíců od doručení rozhodnutí z námitkového řízení. 

Vzory pro podání námitky i správní žaloby naleznete na našem Informačním portálu.

Pracovníci Poradny Ligy vozíčkářů.