Kdy lze žádat o nový mechanický vozík

15.10.2018 12:01
Dotaz: 

Má známá měla před lety amputovanou nohu (diabetes) a dostala mechanický vozík, následně (předloni) jí byla amputována i druhá noha a mechanický vozík jí byl upraven, aby lépe vyhovoval jejím potřebám po amputaci i druhé nohy (je silnější postavy, převažovala se atd.). Nyní po 5 letech chtěla známá požádat o nový mechanický vozík, ale lékař ortoped jí sdělil, že lhůta 5 let se počítá ne od pořízení vozíku, ale od data, kdy byl upraven k její potřebě. Chci si ověřit správnost údajů od lékaře a poprosit, jak postupovat dále (vozík je již opravdu ve špatném stavu, těžký nevyhovující). 

Odpověď: 

O nový mechanický invalidní vozík je možné požádat v případě, že stávající kompenzační pomůcka nevyhovuje z důvodu toho, že přestala být způsobilá k užívání nebo v případě, že se změnil zdravotní stav uživatele pomůcky.

Lhůta pro požádání o novou pomůcku se nepočítá od data, kdy byl invalidní vozík upraven, není to takto limitující, ale záleží na stavu pomůcky.

V případě, že invalidní vozík je pro Vaši známou nevyhovující, je třeba oslovit firmu, která jí pomůcku dodala, aby zhodnotila stav této pomůcky. Servisní technik firmy vyhodnotí technický stav pomůcky a podle jeho vyjádření bude možné si požádat o opravu nebo o nový vozík.

Pracovníci Poradny Ligy vozíčkářů.