Dvě dohody o pracovní činnosti

16.08.2015 13:38
Dotaz: 

Pečuji o dceru ve IV. stupni postižení, jelikož jsem s dcerou sama a náklady mám dost vysoké, hledám brigádu na dohodu o pracovním poměru na zkrácený úvazek. V případě, že bych tuto práci vykonávala, tak nevím, co by to pro mne znamenalo, kam musím vše nahlásit a jestli si mohu takto přivydělat. Ještě by se mi naskytla možnost střídat dovolenou, jen 6 týdnů v roce, ale to bych měla dvě dohody o pracovní činnosti a to nevím, zdali je toto možné. 

Odpověď: 

I přesto, že pečujete o svoji dceru, máte možnost si peníze přivydělat, a to např. sjednáním dohody o pracovní činnosti, jak uvádíte. 

Skutečně můžete mít sjednané dvě dohody. U dohody o pracovní činnosti je rozsah 300 hodin v kalendářním roce. Na základě této dohody není možné vykonávat práci v rozsahu překračujícím v průměru polovinu stanové týdenní pracovní doby. Tato dohoda musí být sjednaná písemně. Z této dohody o pracovní činnosti jste povinna odvádět daň, zdravotní a sociální pojištění. Pojistné se odvádí ve chvíli, kdy výdělek z DPČ dosáhne výše 2.500,- Kč. 

V případě, že si najdete brigádu, tuto skutečnost nemusíte hlásit na úřad práce. Na úřad práce budete nahlašovat pouze nové pečující osoby, které budou pečovat o Vaši dceru ve chvíli, kdy Vy budete v práci. 

Pracovníci Poradny Ligy vozíčkářů.