Ladislav Kratochvíl: Hologramové ucho

04.04.2017 20:32

 

Vážený pane,

nevím, jestli v sobotu stihnu začátek letošní konference INSPO, protože si musím ráno zajet k synovci, aby mi půjčil hologramové brýle, jelikož mé mi dnes upadly a rozbilo se sklo. Naštěstí už jsou zcela běžné a není problém si je půjčit, když máme se synovcem i stejné dioptrie.

 

Ačkoli to je zcela běžná kompenzační pomůcka, ptala se mě předevčírem úřednice u nás v podatelně městského úřadu, co to vlastně je. Řekl jsem jí, že jsou to vylepšené brýle pro osoby s postižením sluchu. Jen nejsou dioptrické, pokud někdo dioptrie nepotřebuje. V brýlích je zabudován mikrofon, kamera, reproduktor a připojení k internetu přes nano SIM kartu.

 

Brýle detekují lidskou řeč v kombinaci s kamerou na strojové odezírání, dokonce až na 3 metry. Obraz a zvuk řeči jdou přes internet na server, kde se to převede na text a nad hlavou hovořící osoby je těmito brýlemi vidět hologram s textem, co říká.

 

Pokud je mluva v jiném než předvoleném jazyce, zapne se automaticky translátor. Ten se zapne i v případě, že neslyšící osoba komunikuje ve znakovém jazyce, protože to je cizí a samostatný jazyk.

 

Místo textu se pak nad hlavou mluvící osoby objeví avatar, který tlumočí ve znakovém jazyce a z reproduktoru je slyšet řeč, která se generuje ze znakování druhé straně. Jen musí znakující osoba znakovat před kamerou brýlí. Mluvící osoba pak v případě komunikace s někým, kdo neslyší a mluví, protože znakování je vidět, často vůbec netuší, že komunikuje s někým, kdo neslyší. Neví totiž, že má nad hlavou hologram s tím, co říká, a brýle má dnes spousta lidí.

 

Používáme to třeba i na konferencích. Tam ale tak, že jedny brýle jsou připevněny na mikrofonu v té kecatelně, aby byl mikrofon brýlí blízko mluvčího a aby na něj kamera na odezírání pěkně „viděla“, přičemž brýle mají i krásnou funkci, a to je sdílení hologramů. Ty v kecatelně to tedy sdílí všem hologramovým brýlím v sále a účastníci s postižením sluchu ví, co se říká.

 

A nejlepší je, že tyto brýle už i zapůjčují cestovní kanceláře turistům, a oni pak v cizině využívají ten translátor.

 

Vysvětlil jsem jí to srozumitelně?

S nostalgií vzpomínám na doby, kdy tyto brýle neexistovaly, a na INSPO s přepisy, či tlumočením živými lidmi.