Jaroslav Malinský: CK Parajarda CZ

13.03.2016 11:32

Je březen roku 2012. Se ženou přemýšlíme o naší první "velké" dovolené. Vyrazíme za hranice všedních dnů i zážitků. Začínám přemýšlet o cestovní kanceláři, která by byla schopna zajistit asi tak týdenní dovolenou pro 2 vozíčkáře do Francie, konkrétně do hlavního města země Galského kohouta, do Paříže.

Po několika telefonátech do cestovek bylo rozhodnuto! Zajistíme si dovolenou sami, to přece nemůže být až takový problém. Problém může být moje jazyková neznalost. Máme přece internet a jeho všemocný překladač. Jsem si plně vědom toho, že to asi nebude to pravé ořechové. Z vlastní zkušenosti vím, že i když je internetový překladač limitovaný, je při krátkých větách srozumitelný. Při emailové korespondenci před rezervací hotelového pokoje se mi můj předpoklad zcela potvrdil.

A začíná dosud nejsložitější část přípravy. Naplánovat fakultativní výlety, najít turisticky zajímavá místa Paříže, která nejsou až tak moc v průvodcích renomovaných nakladatelství. Nejlepší je dle mého názoru Průvodce National Geografic, ale nikomu to neříkejte!! Není však nad vlastní objevy.

Internet má našeho hodného "strýčka Googla" a ten mi moc pomohl si prohlédnout vybraný hotel (skutečnost byla o něco lepší), protože "strýček" našel starší fotografie a z "jeho" Street View toho nebylo moc vidět. Viděl však zastávky autobusů, našel kontakt na opravnu elektrických vozíků (doufám, že ji nebudeme potřebovat), těžko budu vysvětlovat českému technikovi, v čem vidím problém, a nepoměrně hůře francouzskému! Chateau de Versailles je pouhých 60 km od Paříže a člověk nikdy neví, jestli se mu podaří zámek ještě vidět. Internet má však tu vlastnost, že ví jen to, co mu lidé sdělí. Našel mi však všemožné spoje v Paříži, přišel jsem na to, že tramvajové linky jsou v  Paříži jen 3 a metro(politan) není pro cestování moc vhodné. Autobusy na krásnou a malebnou metropoli úplně postačí včetně nočních spojů.

Tato česko-francouzská komunikace trvala přibližně do června. Řešili jsme výtahy k pokoji, šíře vstupních dveří do hotelu či do pokoje, platbu kartou, snídaně a vstup do jídelny
a spoustu jiných "maličkostí".

Vše proběhlo ke spokojenosti obou stran a už zbylo jen nabalit zavazadla a dorazit k našemu letadlu a užít si naši první "internetovou" dovolenou.

Věřím, že můj skromný příspěvek nalije trochu optimismu všem vozíčkářům - dobrodruhům k adrenalinovým dovoleným. Osobní zkušenost "Tady jsem byl!" si však nemůžete koupit ani u cestovní kanceláře Parajarda CZ.

Au revoir Paris!