Dana Ťukalová: Červenobílá hůl

04.04.2015 20:37

Krásný je život plný lásky a pochopení, smutný je, když si lidé závidí
a nepřejí.

 

Červenobílá barva je znamením různého druhu:

-       MHD

-       zábradlí

-       hůl pro hluchoslepé a pro tu mám i úsměvný a současně dojemný příběh ze života.

 

Stojím na zastávce MHD, přijde paní asi kolem 50 let a něco povídá, mám zvláštní pocit, držím v ruce svoji nejvěrnější kamarádku ČERVENOBÍLOU HŮL, a něco mi říká, že paní stojící vedle mě asi mluví ke mně. Ale nic nerozumím a nereaguji.

 

Potom už začala paní křičet, protože jí asi vadilo, že jí nikdo neodpovídá, křičela toto: „Vy jste nějaká nahluchlá paní kontrolorko, chci vědět, jestli jste kontrolka MHD, když máte tu červenobílou hůl !!!???

 

Nevěděla jsem jak odpovědět, vyndala jsem tablet, zapnula internet, našla jsem webovou stránku na téma červenobílá hůl, a paní četla a četla, až se rozplakala. Plakala, protože si uvědomila, že se s lidmi jakéhokoli handicapu má jednat trochu jinak a to mile. Ne lidi podezírat, že nechtějí mluvit, ale že nemusí např. slyšet a současně mohou i špatně vidět. Což je můj příklad.

 

Jsou nevidomí, kteří vypadají také velice dobře, znám je osobně a já jim to přeji.  Také chci být krásná žena a usměvavá, nepatřím k těm, kteří se za svůj handicap schovávají.

 

Mým koníčkem je cestování, přátelé a vnoučata. Dalšího koníčka, který je v mém životě velmi důležitý  a mám ho stále u sebe, je TABLET S INTERNETEM, bez něho nemohu komunikovat s okolím, ani se dovědět jaké je venku počasí.

 

První, co po ránu udělám, zapínám notebook a internet, mezi tím než to nastartuje stíhám kávičku zalít a hurá zaujmout místo k pc stolku – drby, novinky, zprávy doma a ve světě, nezapomenout přečíst úpravy zákonů
a o kolik kde co zdražili, sprostě i zanadávám, ale nepřála bych nikomu slyšet, jak sprostá někdy jsem (velký usměv).

 

Dobrá je komunikační cesta emailem s mými lékaři, vážím si jich, že chápou můj handicap a vždy si čas najdou, aby mi odepsali.

 

Písemnou formou posláním emailem zařídíme objednávky NÁKUP AŽ DO DOMU potravin třeba z TESCA, je možnost různým firmám posílat dotazy a odpoví, jestli je to správné nebo ne, no prostě INTERNET JE MŮJ MILÁČEK (úsměv).

 

Večer je internet pro moje soukromé skypování s přáteli, úžasná věc, když nemůžete ven třeba v době nemoci nebo za ošklivého počasí. Necítím se tak sama, vím, že na druhé straně někdo je, popovídáme si jak den uběhl, ale i o lásce a sexu.

 

Vnoučata na facebooku si občas stěžují na rodiče, já s radostí s nimi sdílím i jejich bolístky a dobře odvedenou práci ve škole.

 

Také stále chodím do školy, tedy na různá školení, vnoučata mi fandí
a říkají naše bábinka je šikulka. Ale jak je před zkouškami, tablet musí se mnou všude i na pivečko (úsměv), abych byla dobře připravená ke zkouškám.

 

Ráda cestuji a k tomu patří fotografování, nemusím mít mobil a foťák, ale tablet stačí, fotografie si pak v klidu vybírám a upravuji, prostě „JE TO PARÁDA“ jak zpíval pan zpěvák Karel Zich.

 

K cestování patří důležitý jízdní řád a proto INTERNET MÁM I V MOBILU jako pohotovost, supééér služba, alespoň nezabloudím (úsměv).

 

Doma si v klidu v tabletu také opravuji i doplním poznámky, co nestačím udělat s klientem na pracovní schůzce, pak  zasílám šéfovi k nahlédnutí. Kontrola šéfa je důležitá, chyb dělám jak máku a říkám si, co blbneš, na co jsi zase myslela? (velký úsměv).

 

INTERNET JE MŮJ ŽIVOT A PRO MŮJ HANDICAP – HLUCHOSLEPOTA, JE TO NEJLEPŠÍ KOMUNIKAČNÍ POMŮCKA! BEZ NĚHO SI SVŮJ ŽIVOT UŽ ANI NEDOVEDU PŘEDSTAVIT
A ABYCH NEBYLA MACEČSKÁ KE SVÉ VĚRNÉ KAMARÁDCE ČB HOLI. BEZ TÉ TAKÉ NE !