Zvláštní pracovní podmínky osob se zdravotním postižením

Psal se rok 2009 a student vysoké školy Martin se stal držitelem titulu v soutěži krásy pro muže. Byl aktivním sportovcem, závodil na běžkách a věnoval se modelingu. Modeling mu přinesl řadu pracovních nabídek, kterými si přivydělával při studiu. Plánoval, jak se bude v modelingu i v životě posouvat dál, to však ještě netušil, že se při exhibičních skocích do vody vážně zraní a následně ochrne. Z aktivního sportovce se tak stal ze dne na den vozíčkář.
Případů, kdy se někomu vmžiku otočí život o 180 stupňů, jsou stovky, snad tisíce. Možná i vy máte ve svém okolí někoho, kdo vážně onemocněl nebo ochrnul, a musel se proto vypořádat s pomyslným pádem z výšin, ale také se znovu postavit na vlastní nohy. Zdravotně postižení ("OZP") zkrátka nemají v životě cestu vydlážděnou růžovými lístky. Například sehnat pro ně práci nemusí být jednoduché. Existují však nástroje a osvědčené postupy, které handicapovaným pomáhají se s těžkostmi lépe vyrovnat.
Na počátku je dobré znát své možnosti a limity a poradit se s lékařem, jaká zaměstnání jsou, či nejsou vhodná, případně kde by bylo možné pracovat s určitými omezeními. Důležitým prvkem pro shánění práce je dobře sestavený životopis, v němž by bylo na škodu handicap skrývat. Lze jej naopak využít ve svůj prospěch. Vždyť i mezi známými osobnostmi je řada úspěšných handicapovaných, připomeňme herce Jana Potměšila a Markétu Fišerovou, cyklistu Jiřího Ježka, handicapovanými byli i...

 

Klíčová slova: