Život v uzavřené zemi: Co všechno platí v nouzovém režimu?

Omezení pohybu lidí nařízené českou vládou při šíření nákazy novým koronavirem má na trhu práce nejhorší dopad na pracovníky v gastronomických službách, cestovním ruchu a kultuře. Naopak nové síly nabírají zejména e-shopy, logistické společnosti, přepravci či obchodní řetězce. Nouzový stav si vynucuje nejrůznější opatření, na něž by za normální situace nikdo nepomyslel. Dotýkají se školství, jehož běžný provoz byl uzavřením učeben a budov přerušen v první vlně, ale mění třeba i podobu televizního vysílání. Ještě nějaký čas to potrvá, vládní opatření nebude rušit ani soud.  

"Dopady jsou viditelné zejména v sektoru gastronomických služeb, restauracím hrozí ztráty v desítkách miliard a mnohé z nich propustily většinu personálu, hlavně číšníky. Ale ani kuchaři a další zaměstnanci na tom nejsou lépe," prohlásil pro ČTK Michal Novák z pracovního portálu Profesia. Některé restaurace se snaží situaci zvládnout prodejem s sebou, alespoň omezeně funguje každý pátý podnik.  

Všechny státy ohrožené virem omezují život a hranice jsou takřka neprostupné. Ředitel personálněporadenské společnosti Hays CR Ladislav Kučera očekává, že...

 

Klíčová slova: