Zdravotní sestry v domácí péči testují kolegyně ve volném čase. Za svou práci zaplaceno nedostanou

Lidé čerstvě propuštění z nemocnice nebo chroničtí pacienti mnohdy potřebují domácí péči zdravotních sester ze specializovaných organizací. Kvůli pandemii nového typu koronaviru se od nich ale mohou nakazit. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) proto sestrám, které chodí za nemocnými domů, nařídil povinné testování. Poslal jim rychlotesty s tím, že coby zdravotnice se mohou pravidelně testovat samy. Čas, který tím stráví, jim ale zdravotní pojišťovny ani ministerstvo neproplatí.  

Předsedkyně Asociace domácí péče Ludmila Kondelíková to považuje za nespravedlivé. Třeba praktičtí lékaři podle ní za testování pacientů dostávají zaplaceno. "Kdežto moje pracovnice, která otestuje ostatní sestřičky, za to nemá ani korunu," říká Kondelíková.  

Martin Novotný z tiskového odboru ministerstva zdravotnictví uvádí, že sestrám má za provádění testů zaplatit zaměstnavatel. Kondelíková ale připomíná, že agentury domácí péče svůj provoz financují z plateb od pojišťoven, které dostávají za konkrétní zdravotní výkony.  

Na nejasnosti ohledně toho, kdo sestrám zaplatí provedení testu, už dříve upozornila Ludmila Kučerová, která má na starosti zdravotní služby v Charitě ČR. Sestry z Charity kromě sebe a svých kolegyň provádějí testy také u charitních pečovatelek, které doma pomáhají seniorům nebo handicapovaným, a mají proto testy také povinné. Protože však na rozdíl od sester pečovatelky nejsou zdravotnicemi, ale sociálními pracovnicemi, samy se testovat nemohou.  

Ministerstvo ve svém nařízení uvedlo, že pečovatelky má otestovat lékař, k němuž chodí na pracovnělékařské prohlídky. Podle ředitele Diecézní charity Plzeň Jiřího Lodra jsou ale praktičtí lékaři během pandemie natolik vytížení, že testování charitních pečovatelek nestíhají. "Požádali jsme...

 

Klíčová slova: