Zdravotní pomůcky pojišťovny hradí jen přes Poukaz

Zdravotnické pomůcky imobilním pacientům pojišťovny hradí na Poukaz od lékaře prostřednictvím výdejen zdravotních potřeb. Nikoli přímou úhradou pacientovi.

Některé pomůcky navíc před vydáním pojišťovny ještě schvalují.  

Zdravotnické prostředky pacientům s onemocněním pohybového aparátu zdravotní pojišťovna proplácí v plné nebo částečné výši vždy na Poukaz na léčebnou a ortopedickou pomůcku. Daný tedy obstará výdejna zdravotních potřeb, kde si ho pacient obvykle i vyzvedne a na jejíž účet zdravotní pojišťovna peníze zasílá. A stejně, jako je tomu u léků, tak i u zdravotnických prostředků doplácí případný rozdíl mezi úhradou od pojišťovny a skutečnou cenou pomůcky sám pacient jako doplatek. Znamená to, že pojišťovna pacientovi neproplatí takový zdravotnický prostředek, který si zakoupil sám a následně požádal o jeho úhradu.  

"Zdravotní pojišťovna nemůže dodatečně proplatit pacientovi zdravotnický prostředek, který si sám zakoupil," upozorňují na webu zástupci Všeobecné zdravotní pojišťovny ČR [VZP ČR] s odkazem na zákon č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, který...

 

Klíčová slova: