Zdraví máte ve svých rukou: Jak předejít komplikacím diabetu?

Vysoká hladina cukru v krvi, která provází onemocnění diabetem, má neblahý vliv na různé orgány v těle. Nejvíce jsou postiženy nervy, ledviny či sítnice oka. Po 20 letech trvání diabetu se s nějakou komplikací setká čtvrtina až polovina diabetiků. Jak mohou lidé s cukrovkou předcházet problémům, které se s jejich nemocí pojí?

Rozvoj komplikací roste ruku v ruce s délkou trvání diabetu. Čím déle je tělo vystaveno vysoké hladině cukru v krvi, tím je větší pravděpodobnost, že se tento fakt začne odrážet na zdravotním stavu organismu. Díky pokrokům současné medicíny lze změny, o nichž pacienti zpočátku ani netuší, naštěstí včas rozpoznat a léčit. Je tedy dobrou zprávou, že pravděpodobnost rozvoje komplikací po 20 letech trvání diabetu u jednotlivých pacientů klesá.  

Celkový počet komplikací, s nimiž se diabetologové ve svých ordinacích setkávají, se ovšem naopak navyšuje. "Důvodem je prudký nárůst počtu nově diagnostikovaných diabetiků a pak také prodloužení délky jejich života. V každém dalším roce života pravděpodobnost rozvoje komplikací stoupá," vysvětluje MUDr. Marta Klementová...

 

Klíčová slova: