Záhon pro nevidomé

Takzvané zahrady smyslů jsou určeny pro nevidomé lidi, kteří se nemohou buď vůbec, nebo jen částečně těšit z pestrých barev rostlin. Nevidomí ovšem dokážou vše kolem sebe výrazně vnímat jinými smysly, kterým nabídnou zajímavé vjemy a podněty právě zahrady s tímto specifickým zaměřením. Hlavní role v nich mají rostliny s příjemnou nebo i méně lákavou vůní, druhy s jemnými či drsnými listy, ale také rostliny jedlé nebo na dotyk zajímavé umělecké prvky a materiály.

Charakteristika  

Výsadby určené pro nevidomé jsou výrazně specifické a nelze je navrhovat a realizovat bez prostudování požadavků lidí s handicapem. Lidé se sluchovou vadou využijí jinou zahradu než lidé omezení navíc i pohybově. Je však možné vytvořit výsadbu zajímavou pro různé skupiny lidí. V první řadě je nutné vzít v úvahu dostupnost výsadby, proto se zde využívají vyvýšené, asi 60–100 centimetrů vysoké záhony. Ty umožní snadný přístup a poznávání rostlin a materiálů hmatem. Pro lepší orientaci by k výsadbám měly vést materiálově různorodé cesty, které zajistí bezpečný pohyb i vozíčkářům. Zahrada i jednotlivé výsadby musejí být koncipovány tak, aby byly ve všech směrech přehledné a bezpečné. Při výběru rostlinného sortimentu zapomeňte na jedovaté, alergenní nebo trnité druhy. Nevidomí poznávají rostliny hmatem a mohli by se tak snadno zranit třeba o krásnou a vonnou, ale trnitou růži. Oblíbené jsou ve výsadbě takzvané labužnické koutky, kterým vévodí jedlé rostliny. Mezi nimi najdete jak bylinky, tak i ovocné druhy. Do koutku nesmíte ale vysadit žádnou nejedlou rostlinu, aby nedošlo k záměně s jedlým druhem. V zahradě smyslů by měly být i druhy s výraznou barvou květů. Někteří zrakově postižení totiž dokážou vnímat pestré barvy ve velkých plochách, proto je dobré vytvořit plošné výsadby rostlin třeba ve žlutých nebo červených tónech. Kromě zajímavých struktur, textur a vůní může výsadba nabídnout i sluchový požitek ve formě jemných trav, jejichž suchá stébla rozehrají ve větru příjemnou hudbu. Své odvedou také drobné vodní prvky s tekoucí vodou nebo zvonkohry. Dostupné vodní prvky navíc poskytnou nevidomým i příjemné hmatové vjemy. Pamatujte ale na to, že i v tomto případě musí být voda bezpečná a snadno dostupná.  

Materiály  

Při výběru materiálů se soustřeďte především na jejich bezpečnost. Protiskluzové nebo výrazně strukturované povrchy dlažby umožní bezpečný pohyb. Pokud navíc použijete více materiálově odlišných typů, umožníte nevidomému snadnější orientaci v prostoru. Tematickou výsadbu obklopte trávníkovou plochou, která bude opět přehledná a ne příliš velká. Při tvorbě vyvýšených záhonů sáhněte po tvrdém dřevu či cortenu, stejně dobře se hodí pohledový beton nebo kámen. Samostatnou kapitolou jsou mulčovací materiály. Nevidomí rádi přicházejí do styku s půdou, proto můžete část výsadby ponechat bez mulče. Je ale třeba počítat s častější zálivkou a odplevelováním. Pokud se pro mulč rozhodnete, volte spíše jemné kačírky, které nemají ostré hrany a jsou příjemné na dotyk. Do zahrady smyslů se nebojte zakomponovat i drobná umělecká dílka ze dřeva nebo kamene, která nevidomému člověku připraví příjemné překvapení.  

Údržba a náročnost  

Péče se stejně jako u ostatních tematických výsadeb odvíjí od plochy záhonu a použitých druhů rostlin. Při jarní údržbě odstraňte všechny suché části rostlin, aby mohly snadno znovu obrazit a aby na zahradě nezůstal žádný rostlinný odpad. Výsadba by měla být čistá a uklizená prakticky během celé sezony, a pokud je určená také pro mimosezonní návštěvy, tak i v zimě. Během roku je nutná kontrola výsadeb. Péči si určitě zaslouží pletí, zálivka, odstraňování odkvetlých květů nebo seříznutí bylinek a remontantních druhů (tj. rostlin opakovaně kvetoucích po seříznutí nadzemních částí). Během roku také kontrolujte stav mulče, který bude potřeba časem jistě doplnit. Cena záhonu pro nevidomé se odvíjí od velikosti a druhů použitých rostlin, a pokud použijete ve větší míře trvalky, není nijak vysoká. Pořizovací cenu ovlivňuje také konstrukce vyvýšeného záhonu. Corten či pohledový beton jsou dražší než třeba suchá kamenná zídka či záhon z dřevěné kulatiny.  

český název  

latinský název  

charakteristika  

rožec Biebersteinův  

Cerastium biebersteinii  

jemně plstnatá rostlina  

kosatec  

Iris sp.  

jemné květy a vůně  

pivoňka lékařská  

Paeonia officinalis  

vonné květy, jemná textura  

šanta hroznovitá  

Nepeta racemosa  

plstnaté listy, silná vůně  

šater latnatý  

Gypsophylla paniculata  

jemná až vzdušná struktura  

denivka  

Hemerocallis  

výrazná vůně, jedlé květy  

pelyněk brotan  

Artemisia abrotanum  

lehká textura a příjemná vůně  

třapatka zářivá  

Rudbeckia fulgida  

zajímavé květy, hrubé listy  

lichořeřišnice větší  

Tropaeolum majus  

jedlá aromatická letnička  

skupina kapradin  

jemné listy, volte nealergenní  

druhy  

Rostliny  

Jednu z nejdůležitějších rolí v zahradě smyslů hrají rostliny. Při výběru popusťte uzdu fantazii a zaměřte se na sortiment s pestrými květy, zajímavým květenstvím, příjemnou nebo také méně lahodnou vůní, vhodné jsou keře i trvalky s jemnou až vzdušnou strukturou. Pro hmatové poznávání rostlin se perfektně hodí druhy s jemně plstnatými a na dotyk příjemnými listy nebo s listy hrubými. Stejně tak kombinujte rostliny s různými tvary listů. Výsadbu doplňte o druhy jedlé, vhodné jsou všechny druhy kuchyňských bylinek a drobného ovoce. Nevidomí si mohou také sami rostliny pěstovat na...

 

Klíčová slova: