Začíná to drobnostmi, ale někdy děti opravdu týrají své staré rodiče. Pomoc nabízí Bílý kruh bezpečí

Bílý kruh bezpečí u nás pomáhá už přes 30 let. Když se podíváme do jeho historie, tak například v roce 1993 poprvé inicioval změny v legislativě ve prospěch obětí trestných činů. O deset let později se angažoval hlavně v problematice domácího násilí. V roce 2013 zvolil jako ústřední téma "zvlášť zranitelné oběti". V současné době zahajuje kampaň Otevřené oči.

Na co chce heslo "Budu mít oči otevřené" upozornit? "Je to osvětová kampaň proti násilí a kampaň, která má připomenout práva obětí trestných činů. Může jít o násilí nejrůznějšího druhu, dokonce o násilí na dětech, na LGBT komunitě, seniorech nebo lidech postižených," odpovídá Lucie Kozlová, náměstkyně hejtmana Jihočeského kraje pro sociální oblast a dobrovolná vedoucí pobočky Bílého kruhu bezpečí v Českých Budějovicích.

Právě lidé se zdravotním nebo mentálním znevýhodněním, senioři a děti patří k nejzranitelnějším, do značné míry bezmocným, obětem. I proto bývají jejich příběhy podle Lucie Kozlové smutné. "Dost často se nyní setkáváme s osudy seniorů. Dochází k týrání starých lidí v rodinách. Oni obvykle mají obavu oznámit nepřístojné situace, protože je to ve vlastní rodině, tyrany jsou jejich příbuzní, leckdy jsou to jejich dcery, synové. Ale když už se...

 

Klíčová slova: