Zachránil Bena (7), dcera (†33) mu uhořela na Černém Mostě! Neslyšící Vláďa se rve s osudem od dětství

Život někdy umí být nespravedlivý a krutý. Vladislav Šrankota (63), který je od jednoho roku neslyšící, kdysi zachránil život topícímu se chlapci (7), za což pak od prezidenta Gustáva Husáka dostal vyznamenání. Své 33leté dceři Veronice ale pomoci nemohl – loni v listopadu uhořela na Černém Mostě při požáru domu s pečovatelskou službou.

Když Vladislav přišel na svět 29. února 1956 v motolské nemocnici, narodil se jako zdravé miminko. Až vleklé záněty středních uší, které mu zhnisaly, začaly napovídat, že je něco v nepořádku. Dohromady absolvoval sedm operací, než mu lékaři odstranili kus lebky za ušima, kvůli čemuž ztratil sluch. "Se sluchadlem slyším, jenomže je tak citlivé, že s ním nemohu vůbec do města. Vnímám každý hluk a kravál, takže si jej radši sundavám, jinak bych se z toho zbláznil," říká prostřednictvím tlumočnice ve znakové řeči Moniky Boháčkové Vladislav.
Oproti jiným neslyšícím má určitou výhodu v tom, že se už odmala učil odezírat, takže většinou rozumí tomu, co mu kdo říká. "Ještě mi oči slouží dobře," říká Vláďa. I mluvit umí. Rodiče se jej snažili vést k samostatnosti. "Chodil jsem na logopedii, kde mi strkali dráty do pusy, abych se naučil...

 

Klíčová slova: