Za ptačím zpěvem s bílou holí

V Bezručových sadech na území města Olomouc, se koncem dubna konala zajímavá dopolední akce. Ptačí probouzení pod taktovkou zkušeného ornitologa Evžena Tošenovského. Skupinka zrakově znevýhodněných zájemců pod záštitou Tyflocentra Olomouc, které akci zrealizovalo, získala možnost poznat ptačí svět jen na základě sluchového vnímání.

Je 27.4.2022 po sedmé ráno. S bílou holí v pravé ruce a nevelkou taškou přes rameno, mířím na tramvajovou zastávku Wolkerova. Nasedám na tramvaj a po několika minutách vystupuji na Tržnici. V hluku ranního provozu mi chvíli trvá, než si uvědomím, že zvuková signalizace přechodu značí zelenou. Přecházím a připojuji se k nevelké skupince, která netrpělivě čeká, co se bude dít. Po pár minutách se vydáváme do Bezručových sadů, kde už na nás čeká usměvavý a dobrým elánem sršící pan Tošenovský.

Po krátkém nezbytném úvodu a představení, se pouštíme do práce. Procházíme parkem a uši máme nastražené. Vnímáme zpěv ptáků hnízdících všude kolem a pokoušíme se odhadnout, o jakého ptáčka by se mohlo jednat. Musím říct, že nikdy dřív mě nenapadlo, kolik může být na pár metrech v městském parku ptačích druhů. Stačí se pouze zastavit a naslouchat. To pak uslyšíte věci, hotový ptačí koncert.

Ptáci nejčastěji zpívají, když se ráno probouzí. Proto naše akce...

 

Klíčová slova: