Výpadky dodávek některých léčiv

ČT 24
-

Jiří VÁCLAVEK, moderátor
Výpadky léků, problém, se kterým se teď setkávají pacienti v Česku. Chybí třeba medikamenty pro diabetiky nebo alergiky. Jen od začátku roku došlo podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv k přerušení dodávek o několik desítek přípravků.

Michaela BAŽANTOVÁ, lékárnice a mluvčí České lékárnické komory
Tak bohužel ten Arthron momentálně není k dispozici.

Johana ŠULCOVÁ, redaktorka
Podobnou větu teď říká Michaela Bažantová zhruba 4× denně. V poslední době se týká hlavně některých léků na štítnou žlázu, alergii nebo proti bolesti. Pro ty dnes přišla Miroslava Růžičková. Lékařka je předepsala její matce.

Miroslava RŮŽIČKOVÁ, pacientka
Nechaly jsme si napsat jiný léky na recept. Zjistily jsme, že opět nejsou, takže nám paní lékárnice dala náhradu.

Michaela BAŽANTOVÁ, lékárnice a mluvčí České lékárnické komory
I u těch nahraditelných léků musíme brát v potaz to, že to některý pacient nechce. Může to být i třeba z důvodu alergie na určité pomocné látky.

Johana ŠULCOVÁ, redaktorka
Nebo může vyvolat jiné vedlejší účinky. Navíc ne všechno lze nahradit. Třeba tento lék na štítnou žlázu se podle Věry Halfarové dá vyměnit za jiný jen obtížně. Aktuálně jí v lékárně chybí hlavně v 50 µg a 100 µg verzi.

Šárka KROSOSKOVÁ, redaktorka
Kdy byla poslední dodávka?

Věra HALFAROVÁ, majitelka, Lékárna U svaté Ludmily
U toho Euthyroxu 50 µg byla v listopadu a u 100 µg byla teda v prosinci, ale přišlo nám jenom omezený množství a bohužel je všechno pryč.

Johana ŠULCOVÁ, redaktorka
S problémy se ale nepotýkají jen běžné, ale i nemocniční lékárny. Třeba Ludovít Iličič bude muset ve 82 letech kvůli nedostupnosti léčivé látky podstoupit další zákrok. Loni v srpnu mu doktoři vyoperovali nádor močového měchýře.

Ludovít ILIČIČ, pacient
Mi bylo předepsáno 6 nálevů do měchýře. Po prvním nám bylo sděleno, že není přípravek Mitomycin, který dávají do toho nálevu.

Johana ŠULCOVÁ, redaktorka
Tato látka v Česku podle některých nemocnic chybí dlouhodobě a nedá se nahradit. Aby měli lékaři jistotu, že léčba probíhá úspěšně, naplánovali další zákrok.

Ludovít ILIČIČ, pacient
Čeká mě to za týden.

Johana ŠULCOVÁ, redaktorka
Podle lékárníků mohou za tuto situaci problémy ve výrobě, ale i nízké pokuty. Ty může Státní ústav pro kontrolu léčiv uložit výrobci za výpadek, na který včas neupozorní. Instituce se dnes odmítla vyjádřit. Její ředitelka už dříve řekla, že účinnější než sankce je dohoda s výrobcem. Johana Šulcová a Šárka Krososková, Česká televize.

Jiří VÁCLAVEK, moderátor
A právě ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv Irena Storová je hostem dnešní Devadesátky. Dobrý večer přeju.

Irena STOROVÁ, ředitelka, Státní ústav pro kontrolu léčiv
Dobrý večer.

Jiří VÁCLAVEK, moderátor
Zdravím taky Aleše Krebse, prezidenta České lékárnické komory. Dobrý večer i vám.

Aleš KREBS, prezident České lékárnické komory
Dobrý večer vám i divákům.

Jiří VÁCLAVEK, moderátor
Paní ředitelko, co byste vzkázala tomu 82letému onkologickému pacientovi, který kvůli tomu, že není dostupná látka Mitomycin musí podstoupit další operační zákrok?

Irena STOROVÁ, ředitelka, Státní ústav pro kontrolu léčiv
Tak já se samozřejmě nedokážu vyjádřit k tomu, zda opravdu z tohoto důvodu ten pacient musí podstoupit nějaký operační zákrok.

Jiří VÁCLAVEK, moderátor
Vy mu nevěříte?

Irena STOROVÁ, ředitelka, Státní ústav pro kontrolu léčiv
Ano, to je pravda, to tam ten pán říkal. Ale nicméně je pravdou, že opravdu léčivý přípravek Mitomycin koncem října nahlásil přerušení dodávek. Bylo to vlastně z důvodu zjištěné závady v jakosti a tato záležitost postihla opravdu celou Evropu. My jsme jako Česká republika a Státní ústav pro kontrolu léčiv zareagovali okamžitě, okamžitě jsme vlastně našli náhradního dodavatele léčivého přípravku s obsahem tady té léčivé látky. A i v měsících právě jako byl říjen, listopad a prosinec, kdy byl ten výpadek nahlášený, tak my máme zaevidované v systému dodávky vlastně do českého zdravotnictví, to znamená zcela jistě se ten lék dostal k pacientům. A i nyní máme dodavatele a vlastně se chystá dodávat ještě další.

Jiří VÁCLAVEK, moderátor
Tak jak vysvětlíte, že k tomuto konkrétnímu pacientovi se ta léčebná látka nedostala?

Irena STOROVÁ, ředitelka, Státní ústav pro kontrolu léčiv
Já to konkrétně samozřejmě nedokážu vysvětlit, protože nevím, ve které lékárně ten pacient vlastně on si nevyzvedával ten lék, ale to se používá v rámci poskytování zdravotní péče, takže já samozřejmě nemám podrobné informace, kde ten pacient byl léčen, zda se pokusili objednávat, kde, u jakých distributorů. Ale z našich dat, které vlastně hlásí jak distributoři, tak lékárny vyplývá, že opravdu dodávky léčivých přípravků s obsahem Mitomycinu tady v těch podzimních měsících byly.

Jiří VÁCLAVEK, moderátor
Co byste tedy tomu muži vzkázala? Tento týden ho čeká další operace kvůli tomu, že v jeho konkrétním případě ten Mitomycin evidentně není.

Irena STOROVÁ, ředitelka, Státní ústav pro kontrolu léčiv
Já bych tomu pánovi vzkázala, on toho sám moc udělat nemůže, ale samozřejmě má nějakého ošetřujícího lékaře, je tam nějaká lékárna, která ten lék pro něho shání a dodává, to znamená je potřeba, aby opravdu se oni vynasnažili a nespokojili se jenom s tím, že třeba u jednoho distributora se jim nepodaří ten lék objednat, ale snažili se ho vlastně získat i jinde. Případně se můžou na nás i dotázat vlastně, kde by eventuálně, ze kterých dat my evidujeme, že by ten lék mohl být dostupný.

Jiří VÁCLAVEK, moderátor
Pane prezidente, Mitomycin je, nebo není? My se samozřejmě budeme dnes zabývat obecnějšími tématy, ale přesto rád bych vás dva v této konkrétní věci konfrontoval, pokud tedy máte v tomto směru informace.

Aleš KREBS, prezident České lékárnické komory
Já ty informace v tuto chvíli nemám, to znamená, že nevím, jestli je na trhu u jakého distributora, za jakých podmínek. Je pravda, že tohle je poměrně výjimečná situace s tím výpadkem toho Mitomycinu. Pokud se podařilo nějakým způsobem zajistit ty dodávky jinou cestou, tak je to jedině dobře, protože to je jedno z těch opatření, které by mělo být přijato. To znamená, aby byly skutečně možné mimořádné operativní dodávky ze zahraničí a v případě potřeby i třeba zvýšení úhrady ze zdravotního pojištění, protože někdy ty dodávky ze zahraničí jsou i dražší. Takže to je takový komplex toho, co by mělo být provedeno, ale nedokážu říci teďka v tuto chvíli z tohoto místa, zdali ten lék je, anebo není dostupný.

Jiří VÁCLAVEK, moderátor
Rozumím. A stává se, pane prezidente, že výpadek nějakého léku má u konkrétních pacientů dopady v tom smyslu, že musí podstoupit jiný lékařský zákrok, že se zhorší jejich zdravotní stav, že to může mít nějaký fatální dopad? Stává se to, nebo něco takového je možné vyloučit?

Aleš KREBS, prezident České lékárnické komory
Stává se to. Stává se to v případech, kdy se jedná o léky nenahraditelné, to znamená, že za ně není žádná jiná léčebná alternativa se stejnou látkou ve stejné lékové formě a podobně. My většinu těch výpadků, které jsou v České republice, tak dokážeme s kolegy vyřešit například tou generickou substitucí. To znamená, zjednodušeně řečeno, že pacient dostane lék, který má stejnou látku ve stejné síle ve stejné lékové formě, takže fakticky ani nepozná změnu v té léčbě. Ale pak jsou samozřejmě léky, jako v té poslední době hormony štítné žlázy, o kterých jste hovořil, které je skutečně velmi velmi těžké nahradit.

Jiří VÁCLAVEK, moderátor
Paní ředitelko, je stát připravený v těchto případech, kdy není možné nahradit ten lék nějakým jiným a má to dopad na zdravotní stav konkrétních pacientů, převzít odpovědnost třeba v podobě nějakého odškodnění?

Irena STOROVÁ, ředitelka, Státní ústav pro kontrolu léčiv
Tak já bych řekla, že z toho, co tady bylo na začátku uvedeno, že je nějaký určitý počet hlášení přerušení nebo ukončení dodávek léčivých přípravků, že je potřeba s tím číslem správně pracovat a správně ho interpretovat. To znamená, tady se jedná o počet hlášení, to znamená ve skutečnosti se tam hovoří o nějakých 80 počtech hlášení, ale to vůbec neznamená, že to je 80 léčivých přípravků.

Jiří VÁCLAVEK, moderátor
Chápu, my se k tomu dostaneme. Já se omlouvám, že vám do toho vstupuju. Zajímá mě ta odpovědnost. Měl by nést stát odpovědnost v podobě nějakého odškodnění v případě, že kvůli výpadku léku, který objektivně není, není možné ho nahradit a pacientovi se zhorší zdravotní stav?

Irena STOROVÁ, ředitelka, Státní ústav pro kontrolu léčiv
Tak povinnost dodávat léčivé přípravky na trh mají ti výrobci, ten farmaceutický průmysl. Tato povinnost není dána státu. Samozřejmě podle zákona, pokud se na to ptáte, tak povinnost vlastně zajistit dostupné léky je na ministerstvu zdravotnictví. Tam my jsme ve velmi intenzivní a řekla bych výborné spolupráci, ministerstvo zdravotnictví a Státní ústav pro kontrolu léčiv. A máme samozřejmě nějaké nástroje, které můžeme využívat. Troufám si říct, že pokud se jedná opravdu o nenahraditelné léky nebo obtížně nahraditelné, těch máme od začátku roku asi necelých 8, u poloviny byla už dodávka obnovena, tak vždycky je to záležitost, která se řeší nejenom s tím dodavatelem, který třeba už dneska umí nabídnout nějaké alternativní způsoby, a samozřejmě se také řeší s tou klinickou praxí, s tou odbornou společností, jejichž pacientů se to týká. A myslím si, že ten náš zdravotnický systém, ať už na poli lékařů nebo lékárníků, tak vždycky dokáže najít nějakou jinou léčebnou metodu, případně nahradit nějakým jiným lékem nebo změnit léčbu toho pacienta, to znamená fatální důsledky, o tom bych tady určitě nehovořila.

Jiří VÁCLAVEK, moderátor
Pane prezidente, souhlasíte? A ještě doplním otázku: koho byste žaloval v tom případě - stát, nebo distributora?

Aleš KREBS, prezident České lékárnické komory
Souhlasím s tím, že většina těch případů se dá skutečně vyřešit v rámci odborných společností, spolupráce mezi ministerstvem, Státním ústavem pro kontrolu léčiv a koneckonců i naší komorou, protože my poslední 2 měsíce spolupracuje právě i na tom, abychom Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv dávali informace o tom, jaké jsou aktuální výpadky. Je také pravda, že pokud ten lék není vyrobený, to znamená, že se do České republiky ani nedoveze, nedá se sehnat třeba v celé Evropě, tak těžko žalovat stát nebo někoho takového, nějaké státní instituce, protože oni skutečně nemají sílu ani páku na to, aby někomu nařídili ten lék sem dovézt v okamžiku, kdy není vůbec dostupný.

Klíčová slova: