Tábor pro nadané s autismem

----------------------------
ČT 1
14.08.2020 18:00 Události v regionech - Ostrava
 

Jan PIRKL, moderátor
Mimořádně nadané děti s autismem se mohli zúčastnit táboru Tech-camp. Pořádá ho spolek Adam společně s Vysokou školu báňskou. Kromě vzdělávání má dětem pomoct s tím, aby si zvykly na nečekané změny každodenního života. To totiž může být pro děti s autismem problém.

Jana DRÁPELOVÁ, redaktorka
Studuje IT a příměstských táborů se účastní od jejich počátku. Dominik Knězek říká, že mu pomáhají řešit problémy spojené s autismem.

Dominik KNĚZEK, účastník tábora
Já jsem měl na začátku hlavní problém se mít rád, mít sebelásku. A díky vlastně pana Přemysla Mikoláše, tak ten mi hodně pomohl, takže už jakoby ani záchvaty, co jsem míval, tak už žádné nemám.

Jana DRÁPELOVÁ, redaktorka
Tech kemp má u dětí zvyšovat psychickou odolnost, naplánované mají i čekání a často mění prostředí.

Přemysl MIKOLÁŠ, psycholog a terapeut ve stružení ADAM
Ve společnosti často autismus spojován s agresí. Já osobně jsem přesvědčenej o tom, že za slovem agrese by mělo být řečeno, že to je úzkost a nejistota těchto lidí, že jim neumíme zpřehlednit svět.

Jana DRÁPELOVÁ, redaktorka
Na Vysoké škole báňské děti viděly ukázky z oborů nanotechnologie a metalurgie.

Tereza BENEŠOVÁ, popularizace vědy a techniky VŠB-TUO
My se samozřejmě v rámci příměstských táborů snažíme nakombinovat program tak, aby nebyl příliš technicky náročný, ale zároveň, aby měli možnost nějakých i volnočasových, sportovních aktivit.

Jana DRÁPELOVÁ, redaktorka
Po centru pro inovace zamířily děti do planetária. Na projekci o souhvězdích a gravitaci. Letos se tábora, včetně Dominika zúčastnilo 13 chlapců. Vysoká škola se spolkem ADAM spolupracuje na táborech a kroužcích pro děti s autismem od roku 2015.

Marie GERDOVÁ, ředitelka spolku ADAM
Tyto děti vyžadují specifický přístup. Ne vždy jakoby se na těch běžných táborech povede to, že v tom množství těch dětí, kde není prostor být jeden na jednoho, věnovat se tomu, proč zrovna tady to dítě má v tuto chvíli úzkost.

Jana DRÁPELOVÁ, redaktorka
Tábor je pro děti od devíti do 18 let. Starší pomáhají mladším, sami totiž nejlépe ví, co potřebují. Jana Drápelová, Česká televize.

Jan PIRKL, moderátor
Příští pátek vám představíme Litomyšl, ale už od pondělí se vás bude těšit má kolegyně Iva Kubanková. Hezký víkend.

Klíčová slova: