Světový unikát: Brno umožní nemocným inhalovat léčebné konopí přímo v nemocnici

Brno otevře v úterý světově unikátní místnost, kde budou moci pacienti vdechovat pod dohledem zdravotníků léčivé konopí. Takzvaná titrační místnost bude k dispozici v Centru pro léčbu bolesti ve Fakultní nemocnici u sv. Anny.

"Jedná se o ojedinělou záležitost. Nám ani největšímu distributorovi léčebného konopí na světě není známo, že by někde na světě byla," oznámila mluvčí kliniky Petra Veselá.

Klinika u sv. Anny v Brně má v této chvíli rozléčeno konopím 80 pacientů. Takzvaná vaporizace léčebného konopí je podle Biologického ústavu Leidenské univerzity v Nizozemí bezpečným a efektivním způsobem dodávání účinných složek z konopí – tzv. kanabinoidů, do organismu.

Vdechování pomocí vaporizéru zaručuje rychlý nástup účinku. Při vaporizaci totiž obsahuje 95 procent vzniklé páry kanabinoidy. "Ty působí uklidňujícím způsobem na psychiku a tělo. Pacientům tak lze účinně ulevit od utrpení, aniž by podstupovali riziko vzniku rakoviny," tvrdí brněnští lékaři, kteří jsou v Česku průkopníky této léčebné...
 

Klíčová slova: