Světový den přístupnosti 2019: Technologie dávají znevýhodněným svobodu

15. května 2019 – Již osmý ročník Světového dne přístupnosti letos připadá na 16. května.

Cílem je upozornit na překážky, na které lidé s různými typy omezení denně narážejí, a ukázat možnosti, jak je lze za pomocí technologií odstranit. Nadace Vodafone v posledních letech podpořila několik inovativních projektů, které zlepšují životy neslyšících, nevidomých i lidí na vozíku. Digitální nástroje boří komunikační bariéry, zajišťují přístup k informacím, nebo nahrazují lidské smysly. Přinášíme jejich přehled, kontakty a možnost si technologie vyzkoušet.  
Světový den přístupnosti, anglicky Global Accessibility Awareness Day (GAAD), za kterým stojí webový vývojář Joe Devon a odborník na přístupnost Jennison Asuncion, apeluje na technologické experty, aby potenciál technologického pokroku plně využívali. S takovým poselstvím se ztotožňuje i Nadace Vodafone.  
"Je úžasné vidět skutečné situace, kdy technologie dokáží zkvalitnit život lidem se specifickými potřebami. Proto je naším posláním tyto projekty vyhledávat, rozvíjet a jako úspěšné je nabízet i do dalších 26 zemí, kde působí Nadace Vodafone, aby i tam měly tisíce lidí možnost žít a pracovat dle svých představ," říká Adriana Dergam, místopředsedkyně správní rady Nadace Vodafone.  
Aplikace Záchranka pro nevidomé i neslyšící  
Cílem mobilní aplikace Záchranka bylo už od počátku zpřístupnění neodkladné přednemocniční péče všem bez rozdílu. Autor Filip Maleňák se proto od začátku snažil, aby byla Záchranka pro lidi se zrakovým či sluchovým omezením použitelná. "Od začátku jsme se radili přímo s nevidomými, kteří nás...

 

Klíčová slova: