Staňte se na chvíli očima nevidomého

 
Radniční noviny

Lidem se zrakovým postižením pomáhají nejen na Praze 3 dobrovolníci, kteří jim zprostředkovávají kontakt s okolím, podporu a radost ze života.  

Projet se na kole, navštívit lékaře, vyrazit za kulturou. Pro zdravého člověka jsou to samozřejmosti, pro nevidomého situace, ve kterých se neobejde bez cizí pomoci. "Slepota přináší do běžného života řadu komplikací. To, co zdraví lidé dělají automaticky, stojí nevidomé velké množství úsilí a času. Bez pomoci člověka, který vidí, si nevyberete při nákupu ladící oblečení, nevyrazíte si na procházku do lesa, natož abyste například vyplnili papírový formulář," popisuje vedoucí dobrovolnického centra neziskové organizace Okamžik Jana Vondráčková, která pomáhá lidem se zrakovým postižením v různých oblastech jejich života.  

Vedle registrovaných sociálních služeb — Centra aktivního života a Poradenského centra — poskytuje sdružení také zázemí nevidomým rodičům a dobrovolníkům. Ti mohou po osobní schůzce a proškolení dát svůj čas k dispozici lidem, kteří potřebují asistenci nebo doprovod. "Pro nevidomé může mít pár hodin vašeho času cenu zlata.  

Stačí to k návštěvě lékaře či úřadu nebo k vyhledání potřebných informací na internetu," dodává Vondráčková. Například paní Blanka z Korunní ulice tak za pomoci dobrovolnice dochází na pravidelná odborná vyšetření v nemocnici a díky asistenci může zároveň navštěvovat hodiny jógy, jezdit na tandemovém kole a občas vyrazit za kulturou. "Sama se pohybuji s bílou holí, ale na některé činnosti to nestačí," vysvětluje Blanka.  

Za 20 let existence prošly dobrovolnickým centrem stovky lidí, kteří věnovali nevidomým desetitisíce hodin svého volného času, a poptávka po konkrétní pomoci stále trvá. V seznamu aktuálních požadavků na webových stránkách organizace jsou zájemci o procházky, online nákupy, plavání, vizuální pomoc v domácnosti, asistenci nevidomých rodičů, doprovod do kostela nebo třídění pošty. Čas darovaný lidem se zrakovým postižením přináší ale radost i těm, kteří pomáhají. "Jako dobrovolník nejen dávám, ale mnohem více dostávám. Mé všední problémy mi poté připadají menší a snadněji řešitelné," hodnotí svou zkušenost Johana. Díky tomu je podle vlastních slov vnímavější k potřebám druhých.  

---

Chcete se stát dobrovolníkem?  

Podmínkou je věk minimálně 18 let, ochota setkávat se s nevidomým klientem dle svých časových možností 1—3krát měsíčně a čistý trestní rejstřík  

Dobrovolnictví předchází osobní schůzka a odborný výcvik (nejbližší termíny jsou 10., 17. a 24. května 2022 od 17 do 20 h)  

T: 775 209 055, 604 841 926 ?dc@okamzik.cz ?okamzik.cz  

Pro nevidomé může mít pár hodin vašeho času cenu zlata  

Anežka Hesová

Klíčová slova: