Slovo vozíčkář urážlivé? Nesmysl, říká "pohybující se na vozíku" Krása

Jednoslovná označení nelze podle předsedy Národní rady osob se zdravotním postižením ČR Václava Krásy odstranit z praktického života. "Sám jsem vozíčkář a rozhodně mě nijak neurazí, když to o mě řekne i někdo jiný," míní Krása, který reagoval na čerstvé doporučení úřadu ombudsmana, jak označovat handicapované lidi.

Ač zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková u nového doporučení tvrdí, že vzniklo ve spolupráci "především se samotnými lidmi s postižením", NRZP ČR ke konzultaci nikdo nepozval.

Slepec, hluchý či vozíčkář? Nevhodné výrazy, píše zástupkyně ombudsmana

"My jsme ke konzultaci přizváni nebyli, ale podobná pravidla jsme sami zveřejnili už před deseti lety, to není žádná novota," vyjádřil se pro iDNES.cz Václav Krása.

Sám apeluje na zdravý rozum. "Zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková v příručce odmítá jednoslovné označení jako hluchoněmý či vozíčkář. To je nesmysl," kritizuje Krása.

Podle něj tato slova nelze z praktického života úplně vyloučit a normálně se dají používat. Stejně tak podle jeho zkušeností lidé běžně používají označení "člověk s...(nějakým druhem postižení)".

U výrazů mentálně retardovaný nebo autista, je to podle Krásy už na hraně a preferoval by označení "člověk s mentálním postižením" nebo "člověk s autismem". Jako hrubé by označil výrazy jako slepý a hluchý, které příručka označuje za urážející. "Výjimku tvoří slovo hluchoslepý, což je člověk, který...

 

Klíčová slova: