Skok do neznámé vody může skončit nevratným poraněním míchy. Na co si dát pozor?

Pozor na skoky do vody tam, kde to neznáte. Hrozí vážný úraz páteře. Zdroj: CNN Prima NEWS/Profimedia.cz

Lékaři každoročně upozorňují na nebezpeční skoků do neznámých vod. V loňském roce bylo v České republice evidováno jedenáct případů, kdy po skoku do vody došlo k poškození míchy v oblasti krční páteře. Většinou jde o mladé lidi, kteří mají život před sebou a mohou skončit na invalidním vozíku. CNN Prima NEWS oslovila primáře Spinální jednotky FN Motol Jiřího Kříže, který mimo jiné popsal, k jakým úrazům při letních radovánkách nejčastěji dochází.  

Pane docente, je pravda, že za posledních téměř dvacet let se počet úrazů, při kterých došlo k poškození míchy následkem skoku do vody, snížil?  

Předně je důležité říci, že data, která od roku 2005 sledujeme, zahrnují pouze skoky do vody, které způsobí závažné poranění páteře a míchy. V České republice se opravdu počet těchto úrazů za uplynulých 18 let snížil z dvaceti na deset až patnáct ročně. Není to ovšem tak významný rozdíl, abychom se mohli těšit z toho, že jsou lidé opatrnější. Navíc úrazů při skocích do vody je mnohem více, ale naštěstí ne každé poranění krční páteře způsobí...

 

Klíčová slova: