Širší futra, bytelný operační stůl. XXL klinika zvládne i 300kilové

V nejbližších týdnech začne velká modernizace XXL kliniky v pražské Všeobecné fakultní nemocnici, kam jsou přijímáni do péče extrémně obézní pacienti. Postele i operační stoly nejsou na dvouset- nebo třísetkilové váhy připravené. To se od příštího roku změní.  

"Budeme dělat metabolickou JIP pro těžké stavy u extrémně obézních pacientů. Máme těžké operační stoly, pacienty musíme operovat přesto, že váží 300 kilo," přiblížil Právu ředitel VFN David Feltl.  

Bez potřebného vybavení je to ale pro sestry i lékaře těžké. Zvlášť když musejí pacienta polohovat nebo mu ošetřit proleženiny. Kolikrát bylo nutné srazit k sobě i dvě postele, jednolůžka na obézního pacienta nestačila. V jednom případě se dokonce stalo, že sanitka nezvládla převézt pacienta do nemocnice, nosnost vozu to nevydržela.  

Nutriční terapeuti a rehabilitace  

To se ale mění. "Máme XXL sanitku s hydraulikou, těžké postele, těžké operační stoly, metabolickou JIP i rozbourané dveře, aby se tam dalo projet s postelí," dodal ředitel.  

Do nové kliniky by se mohli první nemocní pacienti podívat už koncem roku. "O pacienta, který má přes 300 kilo a je těžce nemocný, jsme schopni se postarat," doplnil Feltl.  

K ruce budou pacientům v těžkém stavu i nutriční terapeuti nebo rehabilitace. Kapacita ale nebude neomezená, péče o extrémně obézní pacienty zpravidla trvá déle než u jiných pacientů a je náročnější, což zohledňují i pojišťovny.  

Dosavadní pracoviště bylo přesunuto do jiných budov VFN. "Chod kliniky tedy není zásadně ovlivněn, péče pro pacienty zůstává stejná," dodala za nemocnici Martina Voráčková. Koncem roku otevře jedna z největších českých nemocnic také novou geriatrickou kliniku na Strahově. V plánu je také vznik psychiatrického stacionáře, kam by pacienti docházeli přes den a jinak se léčili doma. 

Klíčová slova: