Sen o částečně bezbariérovém webu České televize

Bílé titulky s nedostatečnou průhledností jejich podkladu se špatně čtou, protože mnohdy nejsou k podkladu dostatečně kontrastní. Divák tak vynakládá úsilí na jejich přečtení, protože se často zobrazí pouze třeba 3 vteřiny.

Mně by se líbilo, kdyby se už Česká televize, začala zabývat bezbariérovostí svého iVysílání. Celou dobu je v pořadu bílá lišta "Prezidentský duel", protože diváci jsou podle ČT pravděpodobně hlupáci, kteří neví, na co se koukají a titulky nejsou s dostatečným podkladem, takže se bílé písmo na bílém pozadí špatně čte divákům, kteří už nemají tak dobrý barvocit, jako když jim bylo 30 let, nebo mají horší zrak i v těch třiceti.

 

 

Obrázky v textu zobrazíte v původní velikosti kliknutím.

nedostatečný podklad titulků

 

 

A když tam není lišta, tak bývá často na pozadí něco jiného bílého (oblečení, stěna, nábytek, sníh, atd.) Mnohem lepší by byl podklad pod titulky s neprůhledností třeba 75 %

dostatečný podklad titulků

a vůbec nejlepší by byl zcela neprůhledný podklad a žluté písmo.

dostatečný podklad a žluté písmo titulků

Titulky jsou totiž určeny k tomu, aby byly čteny a ne, že je to snad nějaké zlo a musí alespoň designově ladit s okolím, nebo nenarušovat obraz.

Bílé písmo není v titulcích dobré ani samo o sobě. Právě kvůli často vyskytujícím se věcem světlé barvy v obraze. Někdo je však názoru, že je bílá barva fontu neutrální, hodící se ke všemu. Podle mě se nemají titulky co nejvíce hodit k přečtení. Od třoho jsou. Nemají být mají být neutrální, ale "utrální".

Ještě test kontrastu

test kontrastu podkladu a písma titulků

Poslední obrázek není z webu České televize. Je to vyfocený nějaký dokument na Prima ZOOM (viz logo) a udělané porovnání, s ostatními třemi používanými barvami písma.

test kontrastu podkladu a písma titulků

Samozřejmě, úplně nejlepší by bylo, kdyby šly barvy, neporůhlednost a velikost nastavit uživatelem, jako to umožňuje například Youtube. Ale to už je asi úplné sci-fi, protože jsme teprve ve XXI. Století a na měsíci bylo lidstvo teprve před šedesáti lety. Jak to tenkrát mohli s počítači, které měly mnohem menší výkon, než ty dnešní vůbec nechápu, když na těch dnešních ani nejde změnit barva písma.

uživatelské nastavení vzhledu titulků
 ——————————————————
Autor článku: Ladislav Kratochvíl
zcela ohluchlý ve svých 40 letech, v roce 2003,
autor a provozovatel webu zabývajícím se postižením sluchu www.kochlear.cz,
zakladatel a moderátor facebookové skupiny Skryté titulky - (televize, videa, DVD)
redaktor portálu Helpnet (monitoring médií),
a pravděpodobně nejčastější uživatel přepisu automatem v ČR.
 ——————————————————-
 

Klíčová slova: