Šárka pečuje o dva mentálně postižené syny. Její obětavost ocenila i Maláčová

S Šárkou Krpenskou se život nemazlil, oba její synové trpí mentálními poruchami a na jejich výchovu je sama. Manžel ji opustil, takový zápřah odmítl, Šárku to ale nezlomilo. Milující matka spojila svůj úděl s profesní dráhou. I proto se stala jedním z vítězů tří kategorií v soutěži Pečující roku, které v Brně ocenila ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

Šárka uspěla v kategorii Péče o člověka s postižením nebo dlouhodobě nemocného staršího 18 let na akci pořádané Fórem rodinné politiky "Budoucnost české rodiny". "Děkuji za cenu, velice si jí vážím. Nejvíc bych ale chtěla poděkovat svým dvěma synům, se kterými se podržíme navzájem," radovala se.
Starší syn má mozkovou obrnu, mladší trpí autismem
Šárka je matkou dvou synů se zdravotním postižením, starší Jiří (30) má dětskou mozkovou obrnu se středně těžkým mentálním postižením a dysfázií (specificky narušený vývoj řeči, projevující se ztíženou schopností nebo neschopností naučit se verbálně komunikovat, pozn. aut.). Mladší Marek (25) trpí autismem, středně těžkým mentálním postižením a problémovým chováním.
Přestože chlapci jsou už dospělí, mentálně jde stále o děti, které potřebují každodenní péči matky: jak v oblasti přípravy na stravu, tak v oblasti hygieny, oblékání, doprovodů s fyzickou pomocí v případě Jiřího. Mladší Marek zase potřebuje jasné plánování aktivit a jejich dodržování.
Manžel postižení dětí neunesl
Po odchodu manžela si Šárka novou životní oporu už nenašla. Rozhodla se ale zabojovat a nevzdát se. Vrátila se ke studiu, dostudovala si speciální pedagogiku a začala se...

 

Klíčová slova: