Roska je Anděl. Lidem s roztroušenou sklerózou ukazuje, že jejich vyhlídky sice nejsou růžové, ale ani černé

Znáte ceny Anděl? Určitě mnozí ano – z hudebního světa. Ale víte, že stejnojmennou cenu uděluje i hejtman Jihočeského kraje a oceňuje jí ty, kteří příkladně přistupují ke zdravotně handicapovaným lidem? Cenu za rok 2021 obdržela Roska České Budějovice.

Podmínkou ocenění je dlouhodobost. A také pomoc v oblasti vzdělávání, zaměstnávání a volného času. Roska, jako jediná jihočeská neziskovka věnující se lidem s roztroušenou sklerózou, podporuje své členy v začlenění se do běžného života i tím, že jim sama dává šanci.

Zaměstnává takřka výhradně lidi se zdravotním znevýhodněním, například Petru Míkovou se zbytky sluchu, která je zástupkyní ředitelky rehabilitačního centra Roska České Budějovice. "Jsme tady proto, abychom pomáhali lidem nejenom s roztroušenou sklerózou, ale abychom propojili svět zdravých a nemocných a dali šanci na plnohodnotný život všem, kteří ho chtějí aktivně prožít," říká.

Člověk s roztroušenou sklerózou podle ní potřebuje lékařskou péči a dohled, vhodnou medikaci a včasné zaléčení po atakách a projevech nemoci. "S tím my moc nepomůžeme, ale s čím pomoci umíme, to je rehabilitace, následná péče a to, že dokážeme nemocným ukázat, že na to...

 

Klíčová slova: